لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

محکومیت عامل توطئه حمله به پنتاگون و کاپیتول


یک شهروند آمریکا که سپتامبر گذشته بعد از دستگیری به توطئه برای حمله به پنتاگون و ساختمان کنگره (کاپیتول) متهم شده بود، در معامله با دادستانی این اتهام خود را پذیرفته است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است رضوان فردوس ۲۶ ساله، توطئه برای خراب کردن ساختمان فدرال و عرضه مواد منفجره برای تروریست ها را پذیرفته است، و در عوض دادستانی موافقت کرده ۴ اتهام دیگر وی را پیگیری نکند.

پرونده این توافق روز سه شنبه به یک دادگاه فدرال در شهر بوستون داده شد. بر اساس این معامله دادستانی و وکلای مدافع متهم تقاضای ۱۷ سال محکومیت برای رضوان فردوس کرده اند.

آقای فردوس یک شهروند مسلمان آمریکاست که تحصیلات خود را در رشته فیزیک در دانشگاه نورث ایسترین در بوستون - ماساچوستز به اتمام رسانده است. وی در سپتامبر گذشته در عملیات اف. بی. ای. دستگیر شد. رضوان فردوس در این عملیات از یکی از ماموران اف. بی. ای که خود را به عنوان عامل القاعده معرفی کرده بود تقاضای خرید مواد منفجره کرد و هنگام تحویل گرفتن بازداشت شد.

مقامهای مربوط می گویند فردوس در اوایل سال ۲۰۱۰ قصد «جهاد» علیه آمریکا داشته است و می خواسته به کشتار امریکایی ها (از جمله کودکان و زنان) که از آنها به عنوان «دشمنان الله» یاد می کند، تاثیر روانی بر آمریکاییان بگذارد.
XS
SM
MD
LG