لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

توطئه القاعده برای انفجار هواپیمای مسافری خنثی شد


توطئه القاعده برای انفجار هواپیمای مسافری خنثی شد
توطئه القاعده برای انفجار هواپیمای مسافری خنثی شد

کارشناسان اداره آگاهی فدرال امریکا (اف. بی. آی.) مشغول بررسی بمبی هستند که قرار بود در توطئه القاعده برای منهدم کردن یک جت مسافری عازم امریکا به کار برود.

مقامات دولت امریکا روز دوشنبه اعلام کردند شاخه القاعده در یمن قصد داشت یک بمب انداز انتحاری را با مواد منفجره ای که در لباس زیر او پنهان شده بود به عنوان مسافر وارد هواپیما کند. این توطئه کشف شد و ماموران بمب را پیش از آن که خطری برای هواپیما و مسافرانش ایجاد شود ضبط کردند.

مقامات می گویند این بمب مشابه همان وسیله انفجاری است که قرار بود در روز کریسمس ۲۰۰۹ یک جت مسافری در خط آمستردام – دیترویت را منفجر کند، که در آن یک مرد نیجریه ای سعی کرد بمب پنهان شده در لباس زیرش را منفجر کند، اما بمب منفجر نشد. اف. بی. آی. مشغول بررسی بمب جدید است تا ببیند آیا سیستم امنیتی فرودگاه به آن پی برده بود یانه.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه ای گفت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در ماه آوریل از این توطئه آگاه شد، و منظما اطلاعات جدیدی در این باره دریافت کرده است. در بیانیه آمده به رییس جمهوری اطمینان داده شده که بمب تهدیدی برای مردم نبوده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در جریان یک کنفرانس خبری در دهلی نو در واکنش به این خبر گفت: این حادثه به ما یادآوری می کند که امریکا و متحدانش هنوز هدف توطئه های تروریستی قرار دارند.

ویلیام مک کانتیس، تحلیلگر تروریسم در مرکز تحلیلهای نیروی دریایی در آرلینتگتون - ویرجینیا، به صدای امریکا گفت این رویداد تاکید مجددی است بر اهمیت اطلاعات در جنگ با تروریسم.

گروه تروریستی القاعده در شبه جزیره عربستان همچنین مظنون به ترتیب دادن توطئه ای است برای منفجر کردن هواپیماهای باری عازم امریکا در سال ۲۰۱۰.

اسوشیتد پرس می گوید این توطئه قرار بود به مناسبت نخستین سالگرد حمله به اسامه بن لادن و قتل او توسط امریکا اجرا شود.

XS
SM
MD
LG