لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

کلینتون خواهان مبارزه بین المللی با تروریسم شدهیلاری کلینتون درحال سخنرانی در کنفرانس جهانی مقابله با تروریسم در استانبول، ۷ ژوئن ۲۰۱۲
هیلاری کلینتون درحال سخنرانی در کنفرانس جهانی مقابله با تروریسم در استانبول، ۷ ژوئن ۲۰۱۲
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا خواهان همکاری بین المللی در مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و آفریقا شد.

خانم کلینتون در استانبول گفت بخش عمده القاعده که مسئول عملیات تروریستی یازدهم سپتامبر در ایالات متحده بود در حال شکست قطعی است اما خطر «غیرقابل انکار» ی از گسترش تروریسم در پهنه جغرافیایی وجود دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «تروریستها در مالی، سومالی و یمن حضور دارند. آنها عملیاتی و حملاتی علیه ثبات نیجریه و مغرب انجام می دهند در این جا، ترکیه، پ. ک. ک. به عملیات تروریستی و خشونت آمیز ادامه می دهد، عملیاتی که تا کنون دهها هزار قربانی گرفته است.»

خانم کلینتون که در کنفرانس جهانی مقابله با تروریسم سخن می گفت خواهان همکاری گسترده تر علیه تروریسم شد و گفت نیروهای نظامی، انتظامی، دیپلماتیک، اطلاعاتی، غیرنظامی و انسانگرا باید در مقابله با این تهدید با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «برای شکست تروریسم، ما به چیزی بیش از بیرون کردن آنها از میدان نیاز داریم. ما همچنین باید به منابع مالی، اماکن امن، و جذب نیروها توسط آنان حمله کنیم. ما باید از نظر ایدئولوژی نیز با آنان مقابله کنیم و از جذابیت آنها – به خصوص برای جوانان – بکاهیم. ما باید شرایط را برای زنان بهتر کنیم، زیرا امنیت زنان به امنیت جامعه کمک می کند. ما نیاز به ظرفیت سازی بین ملتها برای ایجاد خواست سیاسی برای این مبارزه داریم.»

خانم کلینتون گفت تظاهرات مردمی در سراسر شمال آفریقا و خاورمیانه؛ تقاضای شهروندان برای پاسخگو بودن، شفافیت و ایجاد فرصتهای اقتصادی، بدون اعمال خشونت و سر دادن شعار نفرت، «ضربه ای خرد کننده» به ایدئولوژی افراط گرایان چون القاعده است که می گویند فقط آنها قادر به ایجاد تغییر هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت انتقالی که در جریان است بالقوه به تحول و بهبود در تلاش برای مقابله با ترویسم می انجامد.

هیلاری کلینتون گفت وقتی موضوع مقابله با تروریسم مطرح می شود، هدف وسیله را توجیه نمی کند. به گفته او کوته بینی و نادرست است که به عنوان حفظ امنیت، شکنجه شهروندان را توجیه کرد، زیرا نقض حقوق بشر قوانین را زیر سوال می برد و به افراط گرایی مدد می رساند. خانم کلینتون پذیرفت که در این زمینه ایالات متحده همیشه در حد ایده آل هایش عمل نکرده، و گفت باید در پاسخ به اعتقاد نادرستی که «ما از قدرتمان به صورتی اهمالگرانه استفاده می کنیم» بهتر عمل نماییم.

دولت آمریکا در زمان جرج دبلیو بوش با انتقادهای گسترده ای از شیوه های بازجویی مورد استفاده در مقابله با تروریسم – از جمله «واتر بوردینگ» و پیگرد مظنونین به تروریسم در کشورهای دیگر - روبرو شد. هم اکنون نیز پاکستان و افغانستان از مرگ شهروندانشان توسط حملات پهپادهای امریکایی شکایت دارند.

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید واشنگتن همواره حق مقابله قهرآمیز با گروههایی چون القاعده را که به آمریکا حمله کرده اند و هنوز تهدید به حمله می کنند برای خود حفظ می کند؛ ولی می افزاید پرزیدنت باراک اوباما روشن ساخته است که ایالات متحده در این راه از همه قوانین، از جمله قوانین جنگی پیروی می کند، و به گفته خانم کلینتون، گامهای اضافی بر می دارد تا مطمئن شود جان هیچ بیگناهی در معرض تهدید نباشد.
XS
SM
MD
LG