لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

تعیین تاریخ احضار متهمان حملات ۱۱ سپتامبر به دادگاه


تعیین تاریخ احضار متهمان حملات ۱۱ سپتامبر به دادگاه
تعیین تاریخ احضار متهمان حملات ۱۱ سپتامبر به دادگاه

رییس دادگاه جنگ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو ۵ مه - ۱۴ اردیبهشت – را بعنوان تاریخ احضار ۵ متهم توطئه چینی برای حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا، و قرائت کیفر خواست، تعیین کرده است.

سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه گفت جیمز پال قاضی نظامی تاریخ نادر بامداد شنبه را برای متهم ساختن رسمی ۵ ستیزه گر مظنون القاعده مشخص ساخته است. وکلای متهمان می توانند در خواست کنند جلسه به تاخیر انداخته شود.

متهمان خالد شیخ محمد، که طراحی حملات را بر عهده گرفته است، و ۴ همدست او را شامل می شوند.

آنها به تروریسم، ربودن هواپیما، توطئه چینی، قتل و جرائم دیگر متهم هستند، و در صورت اثبات جرم، ممکن است با مجازات مرگ روبرو شوند.

ارتش آمریکا هفته پیش دستور داد یک دادگاه نظامی برای ۵ مظنون تشکیل شود.

پنتاگون می گوید افزون بر مشورت های دفاعی، آگاهی های تخصصی و تجربه در پرونده های مجازات مرگ را برای ۵ وکیل فراهم آورده است تا به آنها در دفاع از متهمان کمک کند.

اما گروه های طرفدار حقوق بشر از استفاده از دادگاه های نظامی انتقاد کرده اند. رييس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، در آغاز قول داد متهمان در یک دادگاه غیر نظامی محاکمه شوند، اما او سال پیش پس از آن که قانون گذاران محدودیت هایی را که انتقال متهمان باز داشت شده به تروریسم به آمریکا را ممنوع می سازد تصویب کردند، تصمیم خود را تغییر داد.

XS
SM
MD
LG