لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

اظهارات ضد و نقیض طالبان افغانستان درباره مذاکره با آمریکا


بعد از سفر سپتامبر گذشته وزیر دفاع آمریکا به افغانستان مذاکرات صلح افغانستان شتاب گرفت.
بعد از سفر سپتامبر گذشته وزیر دفاع آمریکا به افغانستان مذاکرات صلح افغانستان شتاب گرفت.

در حالیکه روز چهارشنبه برخی سران طالبان از آمادگی برای دور دوم مذاکرات با آمریکا خبر داده بودند، اما روز پنجشنبه، یکی از افراد مرتبط با این گروه گفت مذاکرات آمریکا و طالبان برای دستیابی به یک توافق سیاسی احتمالی برای پایان دادن به جنگ دراز مدت افغانستان به بن بست رسیده است.

«وحید مژده» از مقام های پیشین طالبان که ارتباطش را با رهبران این گروه شبه نظامی حفظ کرده، می گوید اختلاف بر سر ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان مانع اصلی توقف مذاکرات محسوب می شود.

به گفته وحید مژده، آمریکایی ها خواهان استقرار دائمی دستکم دو پایگاه نظامی شان در بگرام و شورابَک هستند، در حالیکه طالبان می گوید فقط به ادامه حضور شمار معقولی از نیروهای آمریکایی برای حفاظت از سفارت آمریکا در کابل رضایت خواهند داد.

منابع بلندپایه ای در واشنگتن که از آنها نام برده نشده به صدای آمریکا گفتند حفظ چند پایگاه نظامی ایالات متحده در افغانستان اولویت اصلی آمریکا در افغانستان را تشکیل می دهد.

روز چهارشنبه، برخی مقام‌های ارشد گروه طالبان در افغانستان اخیرا در چند مصاحبه جداگانه برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها با ایالات متحده، احتمالا در ماه جاری میلادی، اعلام آمادگی کرده‌اند.

آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ضمن اعلام این خبر گفت، احتمال دارد تبادل زندانی، اقدامات اعتمادساز و یافتن راهی برای تبدیل دیدارهای محرمانه به مذاکرات رسمی، تمرکز این گفت‌وگوها در صورت برگزاری باشد.

به نوشته این خبرگزاری، یکی از مقام‌های طالبان که نخواست هویتش فاش شود می‌گوید دور نخست این گفت‌وگوها در ماه ژوئیه با «آلیس ولز» نماینده ویژه ایالات متحده انجام شد.

یک مقام دیگر طالبان نیز گفته است در پایان مذاکرات دو ماه پیش دو طرف توافق کردند بار دیگر در ماه سپتامبر دیدار کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقام‌های ایالات متحده از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

واشنگتن و کابل بر لزوم گفت‌وگو با گروه اسلامگرای افراطی طالبان برای ترسیم آینده افغانستان و برقراری ثبات و امنیت در آن کشور جنگ‌زده تاکید دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG