لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۵

افغانستان در کانون دیدار پمپئو با نخست وزیر پاکستان


یادداشتی در روزنامه هیل از سایمون هندرسون، مدیر برنامه سیاست انرژی در «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک»

انجام موفقیت آمیز دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با عمران خان، نخست وزیر جدید پاکستان، به معجزه می ماند. دیپلماسی پیش از این ملاقات چندان دیپلماتیک نبود.

پس از نخستین تماس تلفنی پمپئو با خان، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای تصریح کرد که «وزیر خارجه درباره اهمیت نقش پاکستان در اتخاذ اقدامات قاطع علیه تمام تروریست‌های فعال در پاکستان صحبت کرد.» اسلام آباد در واکنشی خشم آلود هر گونه طرح چنین موضوعی را تکذیب کرد. اما پس از این که وزارت خارجه آشکار کرد که متن مکالمه پیش از انتشار به اسلام آباد فرستاده شده بود، پاکستان ساکت شد.

پاکستان در ۳۰ اوت از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای سفری دو روزه به اسلام آباد استقبال کرده بود. خان از موضع ایران بر سر توافق هسته ای که واشنگتن از آن خارج شده است حمایتی بی قید و شرط نشان داد. او همچنین از آیت الله خامنه ای برای حمایت از مبارزه مردم کشمیر برای خودمختاری تقدیر کرد (اکثریت منطقه مسلمان نشین کشمیر تحت کنترل هند است).

حرکت بعدی واشنگتن لغو کمک نظامی ۳۰۰ میلیون دلاری به پاکستان بود. این تصمیم پیشتر گرفته شده بود ولی چند روز پیش اعلام شد تا نشانگر ناخشنودی از سفر ظریف باشد. قطع این کمک نظامی تاثیری مستقیم بر ارتش پاکستان خواهد داشت که حمایت توام با سکوت آن از خان در سوق دادن او به پیروزی موثر بود.

دیدار پمپئو ضمن ملاقات ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، با همتای پاکستانی اش انجام می گیرد. خان که ستاره ورزش کریکت در پاکستان بوده، سال‌ها است که عمیقا مذهبی شده است و پیشتر علیه حملات هوایی آمریکا به طالبان در افغانستان صحبت کرده بود.

افغانستان در کانون گفتگوها خواهد بود.

خان ممکن است تصمیم بگیرد ادعا کند که گزینه چین را برای ایجاد تعادل یا جایگزین کردن با روابط با ایالات متحده در اختیار دارد. او ممکن است از علاقه اش به توسعه روابط با ایران شامل واردات گاز طبیعی که آمریکا کوشیده است مانع آن شود، سخن بگوید. باید دید خان چقدر تحت تاثیر مشاور نزدیک اش ژنرال باجوا، فرمانده ستاد ارتش پاکستان، قرار دارد. خان طی هفته گذشته سه بار با او ملاقات کرده است.

مجلس ملی و چهار مجلس ایالتی به عارف علوی از حزب خود خان به عنوان رئیس جمهوری جدید پاکستان رای دادند. این امر می تواند به تقویت جایگاه خان کمک کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG