لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

فرمانده ارشد جبهه نصرت در سوریه کشته شد


네팔 중부도시 박타푸르의 힌두교 신도가 어깨 위에 불을 피운 채 현지 최대 종교행사인 '다사인'을 기념하고 있다.
네팔 중부도시 박타푸르의 힌두교 신도가 어깨 위에 불을 피운 채 현지 최대 종교행사인 '다사인'을 기념하고 있다.

جبهه النصرت، گروه وابسته به القاعده در سوریه، روز جمعه تایید کرد که فرمانده نظامی ارشد آن گروه در جریان حمله هوایی در استان ادلیب کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی جبهه نصرت، ابو همام الشامی فرمانده ارشد آن گروه در سوریه، در جریان حملات هوایی روز پنجشنبه در استان ادلیب در شمال غربی سوریه، که هدف آن تجمع برخی از رهبران ارشد آن گروه بود، کشته شد.

رویترز در ادامه می‌نویسد، از زمان تشکیل جبهه نصرت در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی)، ابو همام الشامی یکی از مهمترین رهبران آن گروه که کشته می‌شود. او در افغانستان و همراه با اعضای القاعده که حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا را انجام دادند، آموزش دیده بود.

مرگ این فرمانده ارشد جبهه نصرت، در ابتدا توسط خبرگزاری دولتی سوریه و گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گزارش داده شد. این گروه فعال حقوق بشری همچنین گفت در حمله روز گذشته، برخی دیگر از اعضای ارشد جبهه نصرت نیز کشته شدند.

هنوز مشخص نیست این حمله هوایی چگونه صورت گرفته است. خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، ادعا کرد ارتش سوریه عامل این حمله بود، اما فعالان و سخنگوی جبهه نصرت می‌گویند ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا این حمله را انجام داده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا در یک اطلاعیه خبری پیشتر اعلام کرده بود، روز پنجشنبه چهار حمله در سوریه صورت گرفت، اما به ادلیب اشاره‌ای نداشت.

جبهه نصرت همچنین رقیب سرسخت گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش است. با این حال آنها در مقاطعی و بصورت محدود، از جمله حمله مشترک مرزی سال گذشته، که در آن ده‌ها سرباز و پلیس لبنانی به گروگان گرفته شدند، با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید حمله اخیر علیه جبهه نصرت، در زمانی که با دیگر گروه‌های پیکارجو در سوریه روبرو است، ضربه شدیدی بر آن گروه به شمار می‌رود.

به گفته این خبرگزاری، کشته شدن فرمانده نظامی و رهبران ارشد جبهه نصرت، آینده نیرومندترین گروه مخالف بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه، و مهم‌ترین رقیب داعش را زیر سئوال برده است.

ایالات متحده جبهه نصرت را یک سازمان تروریستی می‌داند و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تحریم‌هایی علیه آن گروه افراطی وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG