لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

گفتگوهای جان کری و سرگئی لاوروف درباره ايران، سوريه و اوکراين


گفتگوهای جان کری و سرگئی لاوروف درباره ايران، سوريه و اوکراين
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

وزیران خارجه ایالات متحده و روسیه روز دوشنبه در شهر ژنو سوئیس، با یکدیگر دیدار و درباره اوضاع شرق اوکراین پس از اجرای آتش‌بسی که هفته‌ گذشته آغاز شد، و همچنین در مورد ایران و سوریه گفتگو کردند.

جان کری و سرگئی لاوروف سپس در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در ژنو آغاز بکار کرد، در باره وضعیت حقوق بشر در مناطق شرقی اوکراین سخنرانی کردند.

آقای لاوروف، به‌ آنچه که «پیشرفت محسوس» در برقراری آتش‌بس در شرق اوکراین خواند، اشاره کرد و در ادامه از دولت اوکراین خواست از تندروهای کیف فاصله بگیرد.

در نشست امروز شورای حقوق بشر همچنین اعلام شد از ماه آوریل ۲۰۱۴ (بهار ۱۳۹۳) و برقراری آتش‌بس‌های پیاپی در شرق اوکراین، بیش از ۶ هزار نفر در اثر درگیری‌ها کشته شده‌اند.

آمریکا و اتحادیه اروپا درنظر دارند با توجه به‌ مداخله مسکو در شرق اوکراین و حمایت از جدایی‌خواهان طرفدار روسیه، تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه وضع کنند.

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت وضعیت حقوق بشر در شرق اوکراین بسیار وخیم است، و زنان، مردان و کودکان شکنجه می‌شوند، مورد تجاوز قرار می‌گیرند یا کشته می‌شوند.

بوريس نمتسوف سياستمدار ليبرال ۵۵ ساله از ياران نزديک و معاون اول يلتسين در فردای سقوط اتحاد جماهير شوروی بود
بوريس نمتسوف سياستمدار ليبرال ۵۵ ساله از ياران نزديک و معاون اول يلتسين در فردای سقوط اتحاد جماهير شوروی بود

جان کری همچنین ضمن محکوم کردن قتل بوریس نمتسوف، سیاستمدار روس مخالف ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، خواهان تحقیق مستقل و همه جانبه‌ای پیرامون قتل او شد.

لاوروف، با اعلام این که پوتین شخصاً نظارت بر پرونده قتل نمتسوف را برعهده گرفته است، گفت «تلاش در سوء استفاده از قتل بوریس نمتسوف و بهره‌برداری سیاسی از آن یک عمل نفرت‌انگیز است.»

وی افزود «در باره این جنایت تحقیقات کامل درچارچوب قانون انجام می‌شود تا آدمکش‌ها به‌سزای اعمال‌شان برسند. پرزیدنت پوتین بی‌درنگ همه رهنمودها را صادر کرده و نظارت کامل بر کل تحقیقات را تضمین کرده است.»

اما مخالفان با درنظر گرفتن دشمنی پوتین با نمتسوف و مخالفت آن دو در مورد مداخله کرملين در اوکراین، در باره امکان بررسی مستقل و بی‌طرفانه دراین پرونده ابراز تردید می‌کنند.

روز یکشنبه در اعتراض به‌قتل نمتسوف ده‌ها هزار نفر در هوای بسیار سرد مسکو راهپیمایی کردند. آنها با خود پلاکاردهایی داشتند که بر آنها نوشته شده بود«من نمی ترسم!»

بوریس نمتسوف سیاستمدار لیبرال روسيه جمعه شب در نزدیکی کاخ کرملین هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد.

XS
SM
MD
LG