لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۸

بحران انسانی سوریه


آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد بحران جاری سوریه را « بزرگترین فوریت انسانی زمان ما» می نامد، و بی دلیل هم نیست. از اغاز جنگ داخلی سوریه در ۲۰۱۱، جمعیت غیر نظامی بیشترین بار خشونت را تحمل کرده است.

سازمان ملل متحد تخمین می زند در کشوری با یک جمعیت ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری پیش از جنگ، تا کنون ۱۹۰ هزار تن در نتیجه جنگ کشته شده اند. برای فرار از خشونت، بیش از ۳ میلیون نفر به کشورهای همسایه گریخته اند در حالی که تقریبا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در داخل دربدر شده اند. اما این تنها آوارگان نیستند که به کمک نیاز دارند. سازمان ملل متحد تخمین می زند امسال نزدیک ۱۱ میلیون سوری، بیش از نیمی از جمعیتی که در کشور مانده اند، به کمک نیاز دارند.

در هفته های اخیر وضع به مراتب بدتر شده است. جنگ سنگین بین تند روهای داعش و نیروهای مخالف دولت سوریه ۷۶ هزار نفر دیگر را در سرزمین های شمالی کشور دربدر کرده است، در حالی که گلوله باران نیروهای دولتی در غرب شمار بیشتری از غیر نظامیان را از خانه هایشان فراری داده است. آنچه وضع را بدتر می کند هجوم بی وقفه آوارگانی است که از حملات داعش در عراق می گریزند و وارد استان های شمال شرقی سوریه می شوند. آنها نیز بشدت نیازمند کمک هستند.

سازمان ملل متحد امسال بیش از ۶ میلیارد دلار برای پاسخ به تاثیر فاجعه انسانی در سوریه درخواست کرد ، که تاکنون بی سابقه بوده است. روز ۱۲ سپتامبر، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده نزدیک ۵۰۰ میلیون دلار کمک اضافی برای سوریه فراهم خواهد آورد. این بزرگترین رقمی است که آمریکا تاکنون اعلام کرده، و مجموع کمک های بشر دوستانه امریکا به سوریه را به بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار می رساند.

با این حال، حتی با کمک اضافی آمریکا، پاسخ به فاجعه انسانی در سوریه همچنان پایین است. آقای کری گفت «ما متعهد هستیم موجبات رفاه میلیون ها نفر را که خانه، سلامت، و شأن و کرامت خود را در مناقشه سوریه از دست داده اند فراهم آوریم. ما بسیار امیدوار هستیم کشورهای دیگر از ما تأسی کنند و برای بهبود آنچه بدون تردید بدترین فاجعه انسانی در تاریخ است، مشارکتی حتی بیشتر داشته باشند.»

XS
SM
MD
LG