لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

کری: ایران می تواند در دفع خطر داعش همکاری کند


جان كري و لوران فابيوس درنشست شوراي امنيت درباره عراق. جمعه 1۹ سپتامبر، سازمان ملل متحد، نيويورك
جان كري و لوران فابيوس درنشست شوراي امنيت درباره عراق. جمعه 1۹ سپتامبر، سازمان ملل متحد، نيويورك

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل که در باره عراق برگزار شد، گفت ایران می تواند در رویارویی و نابود کردن گروه پیکارجوی داعش در عراق ایفای نقش کند.

جان کری گفت: همه کشورهای جهان باید درشکست دادن آنچه او «فرقه شبه نظامی کشتارجو تحت نام جنبش مذهبی » توصیف کرد، مشارکت کنند.

او گفت: «ائتلاف لازم برای دفع داعش تنها، و در درجه اول، ماهیت نظامی ندارد. » او همچنین تاکید کرد که «این ائتلاف باید جامع و فراگیر باشد. شامل همکاری های نزدیک در زمینه های مختلف باشد».

آقای کری افزود: «تقریبا برای همه کشورها ی جهان، و از جمله ایران، نقشی برای ایفا کردن وجود دارد».

سخنان کری درحالی ایراد شد که روز جمعه تهران و شش قدرت جهان تلاش تازه ای را برای تنگ کردن دامنه اختلاف ها درمورد میزان امتیازهای هسته ای که ایران باید در قبال لغو کامل تحریم ها بدهد، آغاز شده است.

به گزارش رویترز، مقام ها ی آمریکایی به این خبرگزاری گفته اند که معضل اصلی آن است که چگونه ایران را از این فکر به گفته آنان «نادرست» بازدارند که می تواند به دلیل این که واشنگتن برای دفع داعش به آن نیاز دارد، موضع خود را سخت گیرانه تر کند.

به گزارش خبرگزاری الجزیره ، آمریکا و ایران که مدت های طولانی با یکدیگر در خصومت بودند، اکنون به نظر می رسد که منافعشان در عراق به هم رسیده است و هیچ یک از دو کشور نمی خواهند که بخش های دیگری از این کشور به تصرف گروه خودخوانده دولت اسلامی درآید.

آمریکا بیم از آن دارد که مناطقی که این گروه از عراق و سوریه به تصرف درآورده است به مکانی برای پرورش پیکارجویانی بدل شود که حمله های خود را متوجه غرب و اروپای غربی کنند.

از نظر ایران نیز گسترش کنترل داعش در عراق می توانتد دامنه نفوذ ایران بر این کشور همسایه با اکثریت شیعه را از میان بردارد.

به گفته جیمز بیز، دبیر دیپلماتیک الجزیره که از نیویورک گزارش می داد، «ایران معمولا با هرآنچه آمریکا در خاورمیانه انجام دهد مخالفت می کند، اما وزیر خارجه ایران روز جمعه در شورای امنیت اعلام کرد که ایران هرچه درتوان دارد برای جنگ با این گروه انجام خواهدداد.»

تاکنون تنها آمریکا و فرانسه آمادگی خود را برای دست زدن به حمله نظامی علیه این گروه اعلام کرده اند.

به گزارش الجزیره بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل، از غرب به خاطر برخورد نکردن با گروه داعش در سوریه انتقاد کرد و گفت به هنگام سخن گفتن از خطر گروه داعش نباید سوریه را نادیده گرفت.

جعفری گفت:«کری به اوضاع سوریه اشاره ای نکرد. او تنهااز عراق سخن گفت»

در نشست شورای امینت لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه دولت سوریه را متهم کرد که از گروه داعش حمایت می کند.

جعفری این گفته فابیوس را «براستی مسخره» توصیف کرد.

او گفت: « این حرف را از کسی که قرار نیست وزیر باشد، می توان شنید. شما حتی در ژوپیتر یا در ماه هم باشید سخنانی نظیر آنچه او در نشست گفت نمی گفتید.»

XS
SM
MD
LG