لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

دیپلمات های ترکیه آزاد شدند


ده ها گروگان ترک که در اسارت گروه افرا طی حکومت اسلامی بودند آزاد شده اند . آنها سحرگاه شنبه پس از ۱۰۱ روز وارد ترکیه شدند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری در بیانیه ای اعلام کرد ۴۹ گروگان از طریق کوشش های سازمان های اطلاعاتی ترکیه آزاد شدند. وزیر امور خارجه می گوید وضع آنها خوب است.

گروگان ها دیپلمات های ترکیه و خانواده هایشان هستند که در ماه ژوئن، وقتی پیکارجویان گروه حکومت اسلامی بر موصل، دومین شهر بزرگ عراق مسلط شدند و کنسولگری ترکیه را تصرف کردند، به گروگان گرفته شدند.

احمت داووت اوغلو، نخست وزیر ترکیه، که سفر به آذربایجان را نیمه تمام گذاشت، آزادی گروگان ها را نتیجه یک روند طولانی نامید.

او گفت پس از روزها و هفته های کار فشرده، مقامات ترکیه شهروندان را بامداد شنبه به کشور بازگرداندند.

رسانه های محلی گزارش دادند گروگان ها، همراه با ماموران اطلاعاتی، وارد شهر مرزی سانلیورفا شدند.

جزییات چگونگی آزاد شدن گروگان ها همجنان نامعلوم است. نخست وزیر گفت سرویس های اطلاعاتی عملیات را به روش های خودشان انجام دادند.

گزارش ها حاکی است گروه اسلامی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار باج درخواست کرده بود.

آنکارا به گروگان ها بعنوان عاملی که مشارکت ترکیه در اقداماتی علیه پیکار جویان را محدود می کند، استناد کرده است. ترکیه هم مرز سوریه و عراق است و یک عضو مهم ائتلاف بین المللی علیه پیکارجویان گروه حکومت اسلامی محسوب می شود.

دو سوم رانندگان کامیون ترکیه که در ۵ ژوئن در موصل به اسارت در آمدند، یک ماه بعد آزاد شدند. ترکیه اطلاعاتی در باره آزادی آنها ارائه نداده است.

در تحولی دیگر، معاون نخست وزیر ترکیه روز شنبه گفت ده ها هزار کرد سوریه ظرف یک روز ، در پی گشودن مرز، وارد ترکیه شده اند.

XS
SM
MD
LG