لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

رزمندگان کرد برای دفاع از کوبانی وارد سوریه شدند


با پیشروی داعش، کردهای سوریه به ترکیه قرار می کنند
با پیشروی داعش، کردهای سوریه به ترکیه قرار می کنند

صدها رزمنده کرد برای دفاع از یک منطقه کردنشین که پیکار جویان گروه حکومت اسلامی به آن حمله کرده اند، ازترکیه وارد سوریه شده اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، گروه ناظربرحقوق بشر درسوریه و مقامات کرد روز شنبه گفتند رزمندگان به کوبانی سرازیر شده اند. جنگ در آنجا موجب شده است کردها از جامعه بین المللی درخواست کمک کنند.

محمد صالح مسلم، رئیس اتحادیه دمکراتیک کرد سوریه گفت «کوبانی با شدید ترین و وحشیانه ترین حمله در تاریخ خود روبرو است.»

او در پیامی که برای خبرنگاران فرستاد گفت «کوبانی از تمام کسانی که از ارزش های انسانی و دمکراتیک دفاع می کنند، می خواهد بی درنگ به حمایت آن برخیزند. ساعت های آینده تعیین کننده است.»

آسوشیتد پرس می گوید حرکت صدها رزمنده کرد به داخل سوریه، شدت جنگ در منطقه کوبانی را ، که با ترکیه هم مرزاست، منعکس می کند.

رزمندگان کرد سوریه دردو سال گذشته موفق شده بودند پیکار جویان گروه حکومت اسلامی را عقب نگاهدارند. حتی در شمال عراق با آنها جنگیدند، و گذرگاهی برای عبور هزاران عراقی فرقه ایزدی باز کردند.

اما جهت جنگ در اوائل سپتامبر تغییر کرد، و پیکار جویان گروه اسلامی با استفاده از تسلیحات و خودروهای زرهی که از سربازان عراقی گرفتند، اینک درمنطقه کوبانی پیش می روند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از یک مقام کرد حاکی است در حالی که جنگ ادامه دارد، رزمندگان کرد چند روستای دیگر را برای مسلم ساختن ایمنی ساکنان آنها تخلیه کرده اند. از روز جمعه دست کم ۴۵ هزار کرد سوریه وارد ترکیه شده اند.

روز جمعه، مسعود بارزانی رئیس دولت خود مختار اقلیم کردستان عراق، هشدار داد حملات گروه حکومت اسلامی به منطقه کوبانی در شمال سوریه، «تمامیت ملت کرد را تهدید می کند و شرف، حیثیت و موجودیت مردم ما را هدف گرفته است.»

XS
SM
MD
LG