لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

کلینتون: ترکیب شورای ملی سوریه باید تغییر کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید واشنگتن امیدوار است در مذاکرات هفته آینده مخالفان سوریه در دوحه، هسته رهبری جدیدی که نماینده همه مخالفان در کشور باشد بوجود آید.

کلینتون روز چهارشنبه گفت ایالات متحده اسامی افراد و سازمان هایی را که باید در ساختار جدید مخالفان سوریه حضور عمده داشته باشند توصیه می کند. او یاد آور شد شورای ملی سوریه، که عمدتا متشکل از مخالفان خارج نشین است، دیگر نمی تواند معرف رهبری مخالفان باشد. خانم کلینتون در عین حال گفت این شورا می تواند در بخش رهبری نقش داشته باشد.

هیلاری کلینتون که در پایتخت کروواسی صحبت می کرد گفت مخالفان متحد جدید در سوریه باید بتواند در برابر اسلامگرایان تندرو و افراطی برای ربودن انقلاب علیه دولت بشار اسد، ایستادگی کند.

در پاریس، مذاکرات بین مقامات فرانسه و روسیه برای برطرف ساختن اختلافات عمیق در مورد سوریه به جایی نرسید. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه غرب را متهم کرد که با اصرار بر کناره گیری اسد از قدرت، به خشونت دامن می زند.

پیشتر در پکن، اخضر ابراهیمی فرستاده صلح سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، چین را ترغیب کرد که در مسیر یافتن راه حل برای بحران سوریه مشارکت داشته باشد و نقش فعالی در پایان بخشیدن به مناقشه ۱۹ ماهه برعهده بگیرد.

خشونت ها روز چهارشنبه نیز در سوریه ادامه یافت. گروه سوری ناظر بر حقوق بشر که در بریتانیا مستقر است از حملات هوایی نیروهای دولتی به قرارگاه های مخالفان در اطراف دمشق و در شمال سوریه خبر داد.

در مورد تلفات احتمالی گزارشی نرسیده است، اما رسانه های دولتی سوریه گفتند در انفجار بمبی در نزدیکی یک زیارتگاه شیعه در حومه پایتخت دست کم ۶ تن کشته شدند.

روز سه شنبه در حملات هوایی و توپخانه در سراسر سوریه بیش از ۱۸۵ تن کشته شدند.
XS
SM
MD
LG