لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

دومین روز آتش بس در سوریه؛ بمبگذاری و بمباران


به رغم موافقت طرف های درگیر در سوریه با برقراری آتش بس در عید قربان، خشونت ها در این کشور ادامه دارد. گزارش های روز شنبه حاکی از درگیری در شهرهای دمشق، حلب و دیر الزور است.

مخالفان بشار اسد می گویند ارتش سوریه بمباران شهرهای اصلی این کشور را از سر گرفته است. آتش بسی که قرار بود در ایام عید قربان آرامشی نسبی در کشور برقرار کند عملا به اجرا در نیامد.

مرهف سلات، یکی از فرمانده مخالفان بشار اسد گفت: " ما فکر می کردیم آتش بس است، روز جمعه عید است. آنها تکبیر گفتند اما از ساعت پنج صبح ما را بمباران کردند و زیر آتش سنگین قرار دادند. این نشان می دهد که آنها آتش بس را قبول ندارند. چند نفر از افراد ما در زمان به اصطلاح آتش بس زخمی شدند. آتش بسی که ما آن را قبول کردیم ولی آنها هیچ وقت قبول نکردند."

روز شنبه همچنین در پی انفجار بمب در یک خودرو در برابر کلیسایی در شهر دیرالزور پنج تن کشته شدند.

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه امیدوار بود با برقراری آتش بس در ایام عید قربان شرایط را برای کاهش خشونت ها و پیگری گفتگوهای صلح در سوریه فراهم کند. اما اقدامات آقای ابراهیمی، همچون تلاش هایی که پیشتر برای کاهش خشونت ها صورت گرفته بود، بی نتیجه ماند.

در شهریورماه هم آتش بس در سوریه چند روز بیشتر دوام نیاورد و خشونت ها به سرعت شدت بیشتری گرفت.

با گذشت نوزده ماه از آغاز ناآرامی ها در سوریه، تعداد کشته شده ها از مرز سی هزار نفر گذشته است و نگرانی ها نسبت به سرایت درگیری ها از سوریه به کشورهای همسایه افزایش می یابد.

گزارش های روز شنبه حاکی از شلیک گلوله و وقوع انفجار در مرز سوریه و ترکیه بود. این انفجارها در ادامه درگیری های مرزی یک ماه اخیر میان دو کشور صورت می گیرد.
XS
SM
MD
LG