لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

حملات هوایی در دمشق آتش بس را بار دیگر شکست


انفجار اتومبیل حاوی بمب در منطقه جرمانا در نزدیکی دمشق
انفجار اتومبیل حاوی بمب در منطقه جرمانا در نزدیکی دمشق
قرار آتش بس در سوریه که در آستانه عید قربان درمورد آن توافق شده بود بار دیگر با بمباران مواضع انقلابیون در حومه دمشق توسط هواپیماهای ارتش سوریه درهم شکست. فعالان حقوق بشر سوریه می گویند این یکی از سنگین‌ترین حملات هوایی در دمشق در ۱۹ ماه گذشته است. انفجار یک اتومبیل حامل بمب در یک حومه دمشق که ساکنان آن عمدتا هواداران حاکمیت هستند دست کم ۱۰ نفر را به کشتن داد.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از خرابی‌های ناشی از انفجار بمب در منطقه «جرمانا»را نشان داد.

ساکنان گفتند که انفجار در مقابل یک نانوایی و در یک منطقه مسکونی رخ داده است. یکی از ساکنان آن منطقه در جنوب شرقی دمشق به رسانه‌ها گفت که جرمانا محله‌ای آرام است که هیچکس به کسی کاری ندارد.

همزمان سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است از دست کم شش حمله دیگر در نقاط دیگر دمشق خبر داد.

این سازمان همچنین از درگیری‌های سنگینی خبرداده است که در جریان تلاش سربازان برای بازپس گیری کنترل مناطق از دست انقلابیون رخ داده است. یک فعال اپوزیسیون گفت بیش از ۱۰۰ ساختمان طی حملات دوشنبه ویران شد.

پیشتر، اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه در مسکو با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ملاقات کرد. آنان از این که نه دولت و نه مخالفان سوریه به آتش بس احترام نگذاشتند ابراز تاسف کردند.

دولت و اپوزیسیون هر کدام طرف مقابل را به نقض آتش بس متهم می کنند. با این حال آقای ابراهیمی گفت تسلیم نمی شود و برای رسیدن به صلح تلاش می کند.

اخضر ابراهیمی گفت مایل بود وقایع طوری پیش می رفت که آتش بس به یک فرصت تبدیل می شد. او گفت سوریه «به تغییرات واقعی و نه سطحی نیاز دارد.» نماینده بین المللی برای حل بحران سوریه گفت «تغییرات باید توسط سوری‌ها و با مدیریت آنان پیش برود و جامعه بین الملل آن را حمایت کند.»

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز درباره نقض آتش بس در سوریه ابراز ناامیدی کرد. او روز دوشنبه در کره جنوبی از جامعه بین الملل خواست تا برای توقف درگیری‌ها در سوریه بیشتر تلاش کنند.

گروه نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه گفت از جمعه تاکنون در سوریه ۴۲۰ نفر کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG