لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

جنگنده های سوریه حومه دمشق را بمباران کردند


مخالفان در سوریه می گویند جت های جنگنده دولت، امروز، یکشنبه با بمباران حومه دمشق به حملات هوائی به محله های سنی نشین پایتخت ادامه دادند، هر چند که از دو روز پیش قرار بودبا میانجیگری سازمان ملل متحد آتش بس برقرار شود.

خبرگزاری رویترز می گوید مخالفان از وقوع انفجارهای شدید و بلند شدن ستون هائی عظیم از دود سیاه پس از حملات هواپیماهای جنگی ساخت روسیه به محله های زمالکا، هرستا و اربین خبر داده اند.

اطلاعیه دفتر رسانه ای هرستا، که تشکیلاتی متعلق به مخالفان است، می گوید آب، برق، و ارتباطات قطع شده است، و دهها مجروح بستری شده در بیمارستان هرستا ، با توجه به نزدیک بودن به محل بمباران ها جابجا شدند.

فعالان همچنین از درگیری در محله های مجاور شمال شرقی دمشق خبر می دهند که صحنه حملات مخالفان مسلح وابسته به ارتش آزاد سوریه در آن نواحی به مواضع و راه بندان های نیروهای دولتی است.

دمشق در احاطه محله های سنی نشین است که در قیام نوزده ماهه علیه رژیم بشار اسد نقشی عمده داشته اند.

اسد پیرو اقلیت علوی است که شاخه ای از شیعه محسوب می شود و از دهه ۱۹۶۰ که افسران علوی با یک کودتای نظامی قدرت را در سوریه به دست گرفتند، اکثریت سنی را در آن کشو در سلطه داشته است.

اخضر ابراهیمی، فرستاده بین المللی صلح، آتش بس را، روز جمعه و همزمان با شروع تعطیلات اسلامی عید قربان، با این امید پیشنهاد کرده بود که بتواند به پایان بخشیدن به منازعه ای سرعت بدهد که تا کنون بیش از ۳۲ هزار نفر در جریان آن کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG