لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۶

شورشیان سوری: با هدف خنثی‌سازی نقش ایران در مذاکرات صلح قزاقستان شرکت می کنیم


یکی از نیروهای شورشیان شیعه در حومه دمشق
یکی از نیروهای شورشیان شیعه در حومه دمشق

شورشیان سوری می گویند در مذاکرات صلحی که قرار است هفته آینده با هدف پایان دادن به جنگ شش ساله سوریه در قزاقستان برگزار شود، با هدف خنثی‌سازی نقش ایران شرکت می کنند.

مقامات گروه های شورشی روز دوشنبه گفتند که مذاکرات آستانه در ۲۳ ژانویه بر مسئله آتش بس، مسائل انساندوستانه، و همچنین موارد نقض حقوق بشر توسط حاکمیت سوریه خواهد بود.

محمد علوش، رئیس دفتر سیاسی گروه جیش الاسلام به خبرگزاری فرانسه گفت تصمیم او برای شرکت در این نشست، خنثی‌سازی «نقش جنایتکارانه ایران» در جنگ سوریه است.

وی بدون اشاره به جزئیات همچنین یادآور شد همه گروه های مخالف قصد دارد در نشست در شهر آستانه شرکت کنند.

عملیات دولت سوریه در ماه دسامبر با حمایت نیروهای روسیه توانست نیروهای اپوزیسیون شورشی را از شرق حلب بیرون براند. این ضربه سختی برای شورشیان بود.

ناظران گفتند که روز یکشنبه شلیک خمپاره از سوی نیروهای دولت به یکی از پناهگاه های نزدیک دمشق اصابت کرده و دست کم ۳۰ غیرنظامی را کشته و مجروح شاخت. این غیرنظامیان از درگیری های میان نیروهای شورشی و ارتش سوریه گریخته و خود را به پناهگاه رسانده بودند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که وضع در این کشور را تحت نظر دارد، حمله فوق به دره بردی در نزدیکی شهر دیرقانون را یک کشتار خواند. این گروه هفت مورد مرگ را تایید کرده و گفت شماری به شدت مجروح شده اند و احتمال مرگ آنان وجود دارد.

درگیری در شمال دمشق در دره غنی از آب بردی از دسامبر گذشته شدت گرفته است چرا که آن زمان این رودخانه که آب پایتخت سوریه را تامین می کند به شدت آلوده شد.

دولت شورشیان را به مسموم کردن آب با گازوئیل متهم کرد. رهبران اپوزیسیون می گویند آلودگی آب بر اثر حملات هوایی سنگینی دولت که به تاسیسات تصفیه آسیب رساند، صورت گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG