لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

جان کری: انتخابات آزاد آینده سوریه را می سازد


سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده درباره استراتژی آمریکا در سوریه در مؤسسه آمریکایی صلح - ۲۱ آبان ۱۳۹۴
سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده درباره استراتژی آمریکا در سوریه در مؤسسه آمریکایی صلح - ۲۱ آبان ۱۳۹۴

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در تشریح سیاست و استراتژی واشنگتن در بحران سوریه گفت، ایالات متحده و همه کشورهای طرف گفت‌وگو درباره جنگ داخلی سوریه، بر سر انتقال قدرت از طریق مردم اتفاق نظر دارند.

جان کری که در مؤسسه آمریکایی صلح سخنرانی می‌کرد، با اشاره به بحران سوریه که از حدود چهار سال و نیم پیش آغاز شد، گفت آنچه امروز در سوریه شاهد هستیم نتیجه "واکنش اشتباه" بشار اسد به اعتراض مردم خود بود.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش از برگزاری مذاکرات وین در راستای دور جدید تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ سوریه، بیان می‌شود.

به گفته آقای کری، مردم سوریه در سال ۲۰۱۱ در اعتراض به مسایل داخلی کشورشان به خیابان‌ها آمدند، اما دولت با گلوله پاسخ آنها را داد.

وی با اشاره به آخرین دور مذاکرات سوریه و اتفاق نظر همه کشورها برای استقرار دولت انتقالی، تاکید کرد با این که ایران و برخی کشورها درباره سوریه اختلاف نظر شدیدی داشته‌اند، اما حالا همه موافق هستند که یک دولت انتقالی – با حضور دولت و نیروهای اپوزیسیون – شرایط را برای یک انتخابات آزاد در سوریه فراهم کند.

وزیر خارجه آمریکا نسبت به نتیجه گفتگوهای آتی که قرار است روز شنبه در وین پایتخت اتریش برگزار شود ابراز تردید کرد، اما گفت تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در سوریه نباید متوقف شود.

به گفته جان کری، هر چند ممکن است عوامل لازم برای برقراری صلح در سوریه در حال حاضر موجود نباشند، اما "زمان و آشوب" ایجاب می‌کند که هر چه زودتر این عوامل شناسایی شوند.

دور قبلی مذاکرات وین روز هشتم آبان ماه برگزار شد و ایران که از به همراه روسیه حامی اصلی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است، برای نخستین بار برای شرکت در این گفت‌وگوها دعوت شد.

هر چند طرفین در رسیدن به توافق بر سر دوره انتقالی سیاسی در سوریه هم‌نظر هستند، اما تهران و مسکو می‌گویند کناره‌گیری بشار اسد از قدرت نباید به عنوان پیش‌شرط توافق احتمالی مطرح شود.

XS
SM
MD
LG