لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

پیشنهاد روسیه: دولت و اپوزیسیون سوریه روی اصلاح قانون اساسی توافق کنند


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو - ۲۸ مهر ۱۳۹۴
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو - ۲۸ مهر ۱۳۹۴

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گفت به سندی دست یافته است که نشان می دهد روسیه می خواهد در دور بعدی گفتگوهای صلح سوریه پیشنهاد کند که بشار اسد و مخالفان او روند اصلاح قانون اساسی را آغاز کند.

بر اساس این گزارش، روسیه می خواهد دولت حاکم بر دمشق و گروه های مخالف آن روی آغاز اصلاح قانون اساسی توافق کنند که روند آن حدود ۱۸ ماه طول خواهد کشید؛ و به دنبال اصلاحات، انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

مسکو پیشنهاد هشت ماده ای خود را پیش از دور دوم گفتگوهای صلح سوریه که اواخر این هفته در وین پایتخت اتریش برگزار می شود، تهیه کرده است.

طبق پیشنهاد روسیه، طرف های سوری باید بعدا در کنفرانسی به میزبانی سازمان ملل متحد، برای برداشتن این گام ها به توافق برسند.

طبق سندی که روسیه تهیه کرده است، روند اصلاحات تحت ریاست بشار اسد رئیس جمهوری سوریه صورت نمی گیرد؛ اما در پیشنهاد روسیه حضور بشار اسد در انتخابات آتی ریاست جمهوری سوریه را رد نشده است.

روسیه پیشتر نیز در ماه اکتبر خواستار برگزاری انتخابات تازه در سوریه در سال ۲۰۱۶ میلادی شده بود.

پیشروی ارتش سوریه در شمال کشور

نیروهای دولت سوریه روز سه شنبه توانستند در عملیاتی علیه پیکارجویان "دولت اسلامی" یا داعش، پس از گذشت حدود دو سال حصر یک پایگاه هوایی ارتش در شمال سوریه را بشکنند.

به گفته رسانه دولتی سوریه، این اولین دستاورد چشمگیر نیروهای دولت بشار اسد از زمان آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه در اواخر سپتامبر گذشته است.

به نوشته آسوشیتدپرس، گزارش تلویزیونی دولتی سوریه می گوید که نیروهای دولتی با نیروهای که از پایگاه هوایی کويريس در شمال استان حلب ملاقات کردند.

XS
SM
MD
LG