لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

مسئولان سوری می گویند تا پایان دوره ریاست جمهوری اسد انتخابات برگزار نمی شود


شریف شحاده قانون‌گذار سوری روز چهارشنبه در واکنش به طرح پیشنهادی روسیه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه با اجرای یک دوره انتقالی و برگزاری انتخابات زودهنگام، گفت تا پایان دوره ریاست جمهوری بشار اسد که شش سال دیگر فرا می‌رسد، انتخاباتی در کار نخواهد بود.

دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد، در ساعات پایانی روز سه‌شنبه، پیش نویس طرح تازه ای را برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه به شورای امنیت ارائه کرد. این طرح که مهلت زمانی آن ۱۸ ماه تعیین شده، حاوی هشت بند است و سرفصل های اصلی آن، تهیه و تدوین قانون اساسی جدید سوریه و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در آن کشور است.

در نسخه ای از این پیش نویس که خبرگزاری ها منتشر کردند، اشاره ای به برکناری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دوره انتقالی نشده است، اما تاکید کرده که وی ریاست کمیسیون قانون اساسی را بر عهده نخواهد داشت.

در همین حال برخی گروه های مخالف بشار اسد در سوریه، ضمن رد طرح پیشنهاد مسکو گفتند هدف طرح پیشنهادی روسیه به حاشیه راندن مخالفان و ابقای بشار اسد در قدرت است.

مسئولان سوری می گویند تا پایان دوره ریاست جمهوری اسد انتخابات برگزار نمی شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

مسکو بیش از دو ماه است که در حمایت از دولت بشار اسد، حملات هوایی به سوریه را آغاز کرده و مدعی است که در این حملات مواضع داعش را هدف قرار می دهد، اما برخی کشورهای غربی می گویند اهداف عمده این حملات، مناطق مسکونی و پایگاه های مخالفان حکومت سوریه بوده است.

با این حال، خبرگزاری فرانسه گزارش داد ارتش سوریه روز سه شنبه با حمایت هوایی روسیه، موفق شد یک پایگاه هوایی مهم را که بیش از یک سال در تصرف پیکارجویان گروه افراطی داعش بود، از کنترل آنها خارج کند.

ایران نیز از کشورهایی است که به حمایت از اسد در سوریه حضور داشته و در ماه های اخیر چندین نفر از اعضای سپاه پاسداران در سوریه کشته شده اند. به همین دلیل، روز سه شنبه عربستان سعودی از کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل خواست تا اقدام ایران و روسیه، در دخالت نظامی در سوریه را محکوم کند. این اقدام عربستان با اعتراض فوری ایران و سوریه روبرو شد.

از سوی دیگر ترکیه نیز به منظور تامین امنیت آوارگان سوری برای بازگشت به خانه هایشان، خواهان منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه شده است.

در ادامه تلاش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، قرار است دور دوم مذاکرات سیاسی شنبه اواخر هفته جاری در وین پایتخت اتریش آغاز شود.

دور اول مذاکرات وین روز ٣٠ اکتبر (هشتم آبان ماه) برگزار شد و برای نخستین بار از ایران نیز برای شرکت در آن دعوت شده بود.

حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد، تهران هنوز تصمیمی قطعی برای شرکت در این دور از مذاکرات وین نگرفته است.

XS
SM
MD
LG