لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

شورشیان سوریه خواستار اقدام آمریکا پیشاپیش مذاکرات صلح شدند


گروه های شورشی سوریه از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواستند قبل از دور جدید مذاکرات صلح سوریه، برای توقف حملات هوایی روسیه در این کشور اقدام بیشتری انجام دهد.

به دنبال پایان ناکام مذاکرات صلح سوریه در هفته گذشته، مقامات شماری از کشورهای جهان قرار است روز پنجشنبه مجددا برای حل مناقشات خونین در سوریه دیدار و گفت و گو کنند.

به نوشته خبرگزاری رویترز با حمایت مسکو از دولت سوریه در مبارزه با نیروهای شورشی مخالفت دمشق و تحت حمایت غرب، مقامات غربی و هیات های اپوزیسیون امید چندانی به مذاکرات ندارند.

سخنگوی اپوزیسیون سوریه به رویترز گفت اوباما قدرت توقف حملات روسیه را دارد. او گفت: "اگر اوباما اراده کند کودکان ما را نجات دهد الان حقیقتا وقتش رسیده که به حملات در سوریه "نه" بگوید."

جان کری وزیر خارجه آمریکا برای ایجاد آتش بس و امدادهای انسان دوستانه به سوریه قبل از مذاکرات پیش رو در مونیخ تلاش می کند.

مسکو گفته است که کری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه بر سر لزوم آتش بس در سوریه و ارسال کمک به مناطق تحت محاصره توافق کردند.

رویترز به نقل از دیپلماتی که نامش را فاش نکرده نوشت این توافق مسکو با کری، تنها پوشی است برای هدف اصلی مسکو که کمک به پیروزی بشار اسد است.

او گفت: "همه می دانند که روسیه به دنبال راه حل از طریق مذاکره نیست بلکه فقط به دنبال پیروزی اسد است."

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی قرار است اواسط ماه مارس به مسکو برود. این دیدار به معنای مذاکرات دو حامی عمده دعوا و درگیری های سوریه است. ریاض پیشتر از آمادگی خود برای اعزام نیروهای ویژه به سوریه خبر داده بود.

عربستان سعودی، قطر و ترکیه می گویند وقتی حملات هوایی روسیه در سوریه و پیشروی نیروهای دولتی این کشور ادامه دارد، مذاکرات بی معنی است.

ایران می گوید عربستان سعودی مانع عمده مذاکرات صلح است.

XS
SM
MD
LG