لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

آمریکا خواستار آتش‌بس فوری سوریه؛‌ روسیه می گوید از بعد ۱۱ اسفند


یک هواپیمای روسیه در یکی از پایگاههای این کشور در سوریه. آیا سوریه رنگ صلح می بیند؟
یک هواپیمای روسیه در یکی از پایگاههای این کشور در سوریه. آیا سوریه رنگ صلح می بیند؟

در حالیکه مقام های آمریکایی تاکید دارند که آتش‌بس فوری باید در سوریه برقرار شود،‌ روسیه پیشنهاد داد از اول مارس یعنی ۱۱ اسفند آتش‌بس در سوریه اعلام شود.

آسوشیتدپرس گزارش داده که ایالات متحده آمریکا خواستار توقف فوری حملات و برقراری آتش‌بس شده است.

این درخواست آمریکا در حالی است که در دو هفته آینده مذاکرات صلح سوریه از سر گرفته می شود. برخی نگران هستند که در صورت نبود آتش‌بس، این دور از مذاکرات نیز بی نتیجه پایان بیابد.

قرار است از روز پنجشنبه ۲۲ بهمن، نمایندگان آمریکا، روسیه، ایران، عربستان سعودی و چند کشور در حاشیه نشست امنیتی مونیخ آلمان در جلسه ای پشت درهای بسته گرد هم بیایند تا وخامت اوضاع سوریه را بررسی کند.

برغم پیشنهاد آمریکا برای آتش بس فوری،‌ مقام‌های روسی و دولت سوریه با آتش‌بس فوری موافق نیستند. آنها که در سرکوب مخالفان دست بالا را دارند، امیدوارند که به پیشروی شان ادامه دهند.

برخی دیپلمات‌های غربی هم می گویند دلیل مخالفت روسیه و دولت سوریه این است که آنها قصد دارند زمان بیشتری داشته باشند تا در حمله به شورشیان مورد حمایت غرب، آنها را از بین ببرند. دلیل ادعای این دیپلمات های غربی این است که اکنون ارتش روسیه و نیروهای نظامی ارتش دولت اسد حملات گسترده ای در استان حلب انجام می دهند که محل تجمع نیروهای مخالف اسد است.

هرچند روسیه و ارتش دولت سوریه مدعی عقب راندن داعش در حلب هستند اما خبرگزاری‌ها می‌گویند ده‌ها غیر نظامی در اثر حملات هوایی یک هفته گذشته در حلب کشته شده‌اند.

رویترز لیستی به نقل از سازمان دیده بان حقوق بشر منتشر کرده که نشان می دهد در میان کشته ها، ده ها نفر غیر نظامی یا کودک هستند.

مقام های آمریکایی می گویند اگر قرار باشد آتش بس تا یازده اسفند به تاخیر بیفتد این به معنی قتل صدها مخالف میانه روی اسد اسد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولتی آمریکا اعلام کرد آمریکا نمی‌تواند طرح روسیه را برای ایجاد آتش‌بس در ۱۱ اسفند را بپذیرد، چون تا آن موقع شورشیان میانه‌رو متحمل شکست‌های سنگینی در شمال و جنوب سوریه خواهند شد.

XS
SM
MD
LG