لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

همزمان با معرفی سفیر جدید عربستان؛ ایران: برای تغییر فضای رابطه دو کشور آماده ایم


وزرای خارجه ایران و عربستان بتازگی در وین ملاقات کرده اند.
وزرای خارجه ایران و عربستان بتازگی در وین ملاقات کرده اند.

همزمان با اعلام تصمیم دولت عربستان سعودی برای معرفی سفیر خود در ایران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که آماده تغییر فضای موجود در رابطه ایران و عربستان است.

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۲۳ آذر به خبرنگاران گفت که ظرفیت‌های مهمی برای تغییر فضای موجود بین ایران و عربستان وجود دارد و اگر اراده در دولت عربستان وجود داشته باشد، زمینه برای گسترش روابط و تغییر فضای موجود فراهم است.

او همچنین به تعیین سفیر جدید عربستان در ایران اشاره کرد و گفت که روند قانونی این اقدام در حال طی شدن است. سفیر پیشین عربستان در ایران "عبدالرحمان بن غرمان شهری" بود که پس از فراخوانده شدن به ریاض، به تهران بازنگشت.

از سوی دیگر، حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه ایران نیز از آغاز سطحی از گفت و گوها میان ایران و عربستان درباره روابط دوجانبه و منطقه‌ای خبر داد.

آقای قشقاوی با بیان این مطلب به العالم، شبکه عرب زبان تلویزیون دولتی ایران، دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان را خوب توصیف کرد. به گفته او ملاقات‌هایی نیز میان سفیر ایران در ریاض و مقام‌های عربستان سعودی برگزار شده است.

روابط ایران و عربستان به دلیل اختلاف بر سر بحران‌های منطقه‌ای نظیر عراق، سوریه و یمن به تیرگی گرایید. تنش در روابط دو کشور در پی کشته شدن صدها زائر ایرانی حج امسال در حادثه منا شدیدتر شد.

ایران عربستان را به سوء مدیریت در برگزاری مراسم حج متهم کرده اما عربستان این موضوع را رد کرده است.

وزرای خارجه دو کشور در پی تیرگی روابط، برای نخستین بار در اجلاس بحران سوریه در وین با یکدیگر گفت و گو کردند.

XS
SM
MD
LG