لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

علی رغم توافق اوباما و پوتین، خشونت در سوریه ادامه دارد


غیرنظامیان خانه های خود را در حوله ترک می کنند. ۱۸ ژوئن ۲۰۱۲
غیرنظامیان خانه های خود را در حوله ترک می کنند. ۱۸ ژوئن ۲۰۱۲
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه توافق کردند که خشونت در سوریه باید متوقف شود اما با وجودی که نیروهای دولتی سوری همچنان به حملات خود علیه مواضع انقلابیون ادامه دادند، رهبران آمریکا و روسیه، درباره چگونگی توقف خشونت ها، راهکاری ارائه ندادند.

گزارش ها حاکی است که دوما در ۱۵ کیلومتری دمشق، زیر خمپاره باران شدید نیروهای دولتی است. بخش هایی از دوما چند هفته است که تحت کنترل انقلابیون مخالف است.

به گفته فعالان مخالف بشار اسد، از زمانی که ناظران بین المللی، ماموریت خود در سوریه را به حالت تعلیق درآورده اند، ۷۹ نفر در سوریه کشته شده اند.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از یک مسئول نیروی دریایی این کشور اعلام کرد که روسیه قرار است تفنگداران دریایی را برای حفاظت از پرسنل خود و برچیدن تجهیزات تاسیسات دریایی خود در بندر طرطوس به سوریه بفرستد.

روسیه یکی از حامیان عمده و کلیدی بشار اسد به شمار می رود.

تلاش های بین المللی برای توقف خشونت ها در سوریه تاکنون به جایی نرسیده است زیرا روسیه و چین، که هر دو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان مللم متحد هستند، جلوی صدور قطعنامه های سختگیرانه و تحریمی شورای امنیت را گرفته اند. پکن و مسکو می گویند راه حل سوریه باید از طریق گفت و گوی سیاسی باشد، رویکردی که اغلب نیروهای اپوزیسیون سوریه آن را رد می کنند.

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه در حاشیه اجلاس جی-۲۰ در مکزیک، به دنبال یک هفته مناقشه لفظی دیپلماتیک بر سر سوریه، گفت و گویی دو ساعته داشتند. دیداری که زمان آن از آنچه پیش بینی شده بود طولانی تر بود. رویترز می نویسد پس از مذاکره و طی دیدار با خبرنگاران، آقای پوتین اخم کرده بود و آقای اوباما چهره ای جدی داشت.

اوباما به خبرنگاران گفت: «ما توافق کردیم که باید شاهد کاهش خشونت ها باشیم و این که برای جلوگیری از جنگ داخلی، لازم است که یک روند سیاسی خاص در پیش گرفته شود.»
ولادیمیر پوتین ضمن اعلام این که مذاکرات باید ادامه بیابد گفت: «به نظر من، ما اشتراکات زیادی درباره مسئله سوریه یافتیم.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت دو طرف وعده دادند که «با دیگر چهره های بین المللی از جمله نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل مسئله سوریه، همکاری کنند.»
آقای اوباما در مقابل دوربین های خبری، دست خود را به سوی پوتین دراز کرد و در حالی که هر دو روی صندلی نشسته بودند، با او دست داد. هنگام خروج خبرنگاران از سالن، پوتین و اوباما بدون این که سخن بگویند، همچنان سر جای خود نشسته بودند. این اولین دیدار میان رهبران آمریکا و روسیه از سال ۲۰۰۹ بود.

باراک اوباما و متحدان غربی اش از روسیه میخواهند تا از صدور تحریم های آینده شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه سوریه، جلوگیری نکند. پوتین بویژه پس از اقدام بین المللی به یاری ناتو در برکناری معمر قذافی از حاکمیت لیبی، به اهداف آمریکا مشکوک است و نشانه های کمرنگی از تغییر موضع مسکو در مورد سوریه مشاهده می شود.

با آن که آمریکا هیچ علاقه ای به پیاده سازی سیاستی شبیه به لیبی در سوریه نشان نداده، مسکو اما به رهاکردن سوریه، مشتری دیرپای اسلحه روسیه، مشکوک است. سوریه آخرین پایگاه مطمئن مسکو در خاورمیانه به شمار می رود.

روسیه از این ایده اسد حمایت می کند که «تروریست های تحت حمایت خارج» مسئول ناآرامی ها هستند. روسیه بارها کشورهای غربی و عرب را ترغیب کرده که برای کاهش خشونت ها، از حمایت از انقلابیون دست بردارند.

دو کشتار عمده در سوریه در هفته های اخیرکه تقریبا ۲۰۰ تن را به کشتن داد، خشم جهانی علیه این کشور را تشدید کرد. و به دنبال درگیری های سنگین و کشتارهای فرقه ای بسیاری، از جمله نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، سوریه را درگیر جنگ داخلی اعلام کردند.

سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه، که در بریتانیا مستقر است گفت روز دوشنبه ۵۱ غیرنظامی در سوریه جان باختند.

طی هفته های اخیر، نیروهای دولتی نه تنها از تفنگ و خمپاره تانک، بلکه از هلیکوپترهای جنگنده علیه انقلابیون استفاده کرده اند.

ژنرال رابرد موود، رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه، قرار است روز سه شنبه در نیویورک قرار است به شورای امنیت سازمان ملل در مورد ماموریت ناظران این سازمان در سوریه و تعلیق ماموریت آنان به دلایل امنیتی، گزارش دهد.

فرانسه بار دیگر خواستار حمایت جهانی از طرح صلح کوفی عنان شده است. پاریس خواستار پیروی از بخش هفتم منشور ملل متحد شده که استفاده از زور را برای اعمال طرح آتش بس عنان در سوریه مجاز می کند. طبق طرح عنان تسلیحات سنگین می بایستی از ماه آوریل (فروردین ماه) از شهرها و روستاها خارج شده و دو طرف جنگ را کنار می گذاشتند.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت استفاده دولت از تسلیحات سنگین در مناطق مسکونی می تواند جنایت جنگی باشد: «جامعه بین المللی را به کنارگذاشتن اختلافات و کار برای پایان خشونت ها و نقض حقوق بشر علیه مردم سوریه، ترغیب می کنم.»

XS
SM
MD
LG