لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

اعلام آمادگی سوریه برای تخلیه حمص از غیرنظامیان


باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، در اجلاس جی-۲۰ در مکزیک
باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، در اجلاس جی-۲۰ در مکزیک
سوریه می گوید آماده است درخواست سازمان ملل متحد را برای خارج ساختن غیر نظامیان از حمص، که از آغاز ژوئن نیروهای دولتی آنرا زیر آتش گرفته اند، عملی کند.

وزارت امور خارجه سوریه روز سه شنبه گفت در کوشش برای ترتیب دادن تخلیه شهروندان از حمص با ناظران سازمان ملل متحد تماس گرفته است. فعالان اوپوزیسیون می گویند در آنجا حدود یک هزار خانواده به دام افتاده اند. اما، دولت گفت به دلیل موانعی که گروه های تروریست مسلح ایجاد کرده اند، تلاش ناظران به جایی نرسیده است. این بیانیه همچنین شورشیان را متهم می سازد از غیر نظامیان حمص به عنوان "سپرهای انسانی" استفاده می کنند.

ژنرال رابرت مود سرپرست نروژی ناظران بین المللی، از دولت سوریه و شورشیان در خواست کرده است به زنان، کودکان و مجروحین اجازه دهد از حمص و دیگر مناطق جنگی بیرون روند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته است ده ها مجروح در حمص و دیگر مناطق زیر کنترل شورشیان بدون دارو یا پزشک باقی مانده اند.

آقای مود، قرار است بعد ازظهر سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک حاضر شود تا درباره وضعیت تیم ۳۰۰ نفری ناظران تحت مدیریتش در سوریه، که کار آنها را از روز شنبه به حال تعلیق درآورد، گزارش دهد.

فعالان سوری حقوق بشر گفتند روز دوشنبه در نبرد در سراسر کشور دست کم ۷۹ تن، که اکثرا کودک بودند کشته شدند. شمار تلفات به شکل مستقل تایید نشده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه در بیانیه مشترکی در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در مکزیک، خواستند بی درنگ به خشونت در سوریه پایان داده شود.

در بیانیه همچنین گفته می شود واشنگتن و مسکو بر این باورند که مردم سوریه باید فرصت یابند " آینده خود را به گونه ای دمکراتیک انتخاب کنند".

با این حال، دو رهبر طرح جدیدی برای حل مناقشه سوریه ، که به یک منبع اختلاف بین دو قدرت تبدیل شده است، ارائه ندادند.
XS
SM
MD
LG