لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۱

توافق نظر اوباما و پوتین درباره خشونتهای سوریهپرزیدنت باراک اوباما بعد از ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: تنش با روسیه می تواند برطرف شود. مذاکرات دو طرف بر سر موضوع های متنوعی چون ایران، سوریه و تجارت و در حاشیه کنفرانس جی-۲۰ در مکزیک انجام شد.

در ملاقات روز دوشنبه رهبران آمریکا و روسیه، آقای اوباما گفت او و پوتین در مورد پایان دادن به خشونتها در سوریه توافق نظر دارند. آقای پوتین گفت او و آقای اوباما در مذاکرات خود به نکات مشترک زیادی رسیدند.

روسیه که از متحدان قدیمی سوریه است، از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در قبال تحریم های سازمان ملل و اتحادیه عرب حمایت می کند.

آقای اوباما گفت وی و پوتین نظر مشترکی درباره چگونگی برخورد با برنامه هسته ای ایران و حل آن دارند و هر دو فکر می کنند هنوز وقت وجود دارد.

خبرگزاری اينترفکس روسيه نیز در باره مذاکرات رهبران روسیه و آمریکا بر سر موضوع هسته ای ایران گزارش مشابهی منتشر کرده که در آن آمده است: آقای اوباما گفته از آنجا که هر دو کشور عضو گروه شش گانه قدرت های بزرگ در مذاکرات با ايران هستند، او و ولاديمير پوتين رويکرد به موضوع ايران را مورد بحث قرار داده اند و به گفته اوباما وقت و پتانسيل برای حل ديپلماتيک مسأله وجود دارد.

به گزارش اینترفکس اوباما افزوده است که ملاقات وی با پوتين همچنين منافع ايران را در عرصه استفاده از انرژی اتمی برای مقاصد صلح آمیز، مورد بررسی قرار داده است.

مذاکرات روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه کنفرانس دو روزه اقتصادی بزرگترین اقتصادهای جهان موسوم به جی - ۲۰ در مکزیک برگزار شد.
XS
SM
MD
LG