لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

بازدید بازرسان از محل حمله شیمیایی


به دنبال توافق دمشق با دسترسی بازرسان بین المللی به محل حمله شیمیایی در نزدیکی دمشق، بازرسان سازمان ملل متحد برای ملاقات با قربانیان حملات مشکوک وارد محل شدند.

تلویزیون دولتی سوریه روز دوشنبه گفت که سربازان سوری، بازرسان را تا یکی از چندین محله ای که در تاریخ ٢١ اوت هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند همراهی کردند.

فعالان اپوزیسیون سوریه می گویند گروه بازرسان سازمان ملل متحد برای گفت و گو و ملاقات با بازماندگان حمله شیمیایی و نمونه برداری از یک بیمارستان محل مداوای مجروحان بازدید کردند.


قدرت های غربی می گویند نیروهای وابسته به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مسئول حمله هستند و گمانه زنی هایی درباره میانجیگری نظامی غرب در مناقشه دو ساله سوریه به اوج رسیده است.

پیشتر سازمان ملل از شلیک تیرانداز ناشناسی به سوی اتومبیلی که حامل بازرسان سلاح شیمیایی در دمشق بوده، خبر داد.

تیم بازرسی سازمان ملل سعی دارد تحقیقاتی درباره یک حمله شیمیایی که هفته گذشته در منطقه غوطه در شرق دمشق روی داد تحقیق کند.

شورشیان و فعالان می گویند نیروهای دولتی از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند و بر اثر آن صدها نفر کشته شدند. دولت انکار می کند و شورشیان را به استفاده از این گونه سلاح متهم می کند.

یک سخنگوی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت اتومبیل حامل بازرسان چند بار هدف قرار گرفت به طوری که «دیگر قابل استفاده نیست». بازرسان به ایستگاه بازرسی دولتی بازگشتند ولی قصد دارند با استفاده از اتومبیل جدیدی کار خود را ادامه دهند.
آقای بان روز دوشنبه گفت توفیق بازرسان از استفاده از سلاح شیمیایی در آینده در سوریه و در دیگر جاها جلوگیری خواهد کرد.

آقای بان گفت: همه در سوریه از یافتن حقیقت منفعت می برند. همه جهان باید نگران استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح شیمیایی باشد و به این دلیل است که نگاه جهان به سوریه است.

ایالات متحده از سوریه به دلیل اجازه ندادن به بازرسان برای حضور در محل استفاده از سلاح شیمیایی تا پنج روز بعد از واقعه انتقاد کرده اند.

یک مقام وزارت امور خارجه امریکا شامگاه روز یکشنبه گفت جان کری وزیر امور خارجه به همتایان بریتانیایی، فرانسوی، روسی و کانادایی خود و نیز آقای بان گفته است سوریه باید بمباران را متوقف کند و فوراً به بازرسان اجازه دهد به منطقه حمله هفته گذشته دسترسی یابند.

قدرتهای غربی ابراز نگرانی کرده اند که تاخیر در دسترسی بازرسان به آن مناطق باعث کاهش یا محو آثار حمله شیمیایی شود.
به گفته مقامها جان کری به دیپلماتها گفته است «شک اندکی» درباره استفاده نیروهای سوریه از سلاح شیمیایی وجود دارد و رئیس جمهوری مشغول مطالعه درباره این واقعه است تا تصمیمی «مسئولانه و رو به پیش» اتخاذ نماید.

درهمین حال، در واکنش به گزارشی که روزنامه های بریتانیایی درباره برنامه آمریکا در استفاده از زور در سوریه منتشر کرده اند، یک مقام کاخ سفید گفت آقای اوباما «هنوز تصمیمی درباره استفاده از نیروی نظامی» نگرفته است.
چاک هیگل وزیر دفاع امریکا روز یکشنبه گفت در صورت تصویب ریاست جمهوری، نیروهای امریکا آمادگی عملیات علیه سوریه را دارند.
وزارت امور خارجه روسیه گفت سرگئی لاوروف «نگرانی عمیق» خود را از چنین بیانیه ای ابراز داشته است.
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه در گفتگو با یک روزنامه روسی گفته است هرگونه مداخله نظامی امریکا در سوریه شکست خواهد خورد.

فرانسه و بریتانیا که در طول دو سال بحران از منتقدان سوریه بوده اند، سرگرم سبک سنگین کردن واکنش خود هستند.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه گفت ممکن است بدون توافق همگانی شورای امنیت هم بتوان وارد عمل شد. روسیه و چین از حق وتوی خود در شورای امنیت برای جلوگیری از تلاش در اعمال تحریم سوریه استفاده کرده اند.

لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه گفت هنوز تصمیمی اتحاذ نشده است. وی با اشاره به چالشهای پیش رو در صورت اقدام بدون توافق همه جانبه شورای امنیت گفت تنها گزینه ای را که رد می کند، بی عملی است.
احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت دولت او برای پیوستن به نیروهای ائتلاف بین المللی آمادگی دارد، حتی اگر شورای امنیت یکپارچه نباشد.
XS
SM
MD
LG