لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۲

بازرسی «حمله شیمیایی» سوریه دوشنبه آغاز می شود


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید بازرسان این سازمان روز دوشنبه کار تحقیق و تفحص درباره حمله شیمیایی اخیر در حومه دمشق را آغاز می‌کنند.

آقای بان در بیانیه ای که روز یکشنبه صادر کرد گفت دولت سوریه توافق کرد تا با گروه بازرسی سازمان ملل متحد درباره حمله ۲۱ اوت «همکاری لازم را به عمل آورد.»

بان کی مون گفت چنین همکاری، کاهش خشونت در محله غوطه در نزدیکی دمشق نیز می شود.

سوریه می گوید به طور ضمنی با صدور مجوز برای بازرسان سازمان ملل برای بازرسی از محل حمله شیمیایی موافق است. حمله شیمیایی چهارشنبه گذشته در نزدیکی دمشق صدها کشته و مجروح برجای گذاشت.

وزارت خارجه سوریه، در بیانیه ای که روز یکشنبه صادر کرد گفت دولت این کشور با بازرسان سازمان ملل همکاری می کند تا تاریخی را برای بازرسی آنان از محل حمله در نزدیکی دمشق تعیین کند. زمان دقیق تیم بازرسی سازمان ملل به ریاست آکه سلستروم از محل حمله مشخص نشده است.

بازرسان ملل متحد از روز یکشنبه گذشته برای تحقیق درباره ادعاهای قبلی درمورد حملات شیمیایی در سوریه در این کشور هستند.

قدرت های غربی بلافاصله پس از انتشار اخبار حمله شیمیایی روز چهارشنبه به محله غوطه در نزدیکی دمشق، از دولت سوریه خواستند تا به تیم بازرسی و کارشناسی سازمان ملل متحد اجازه بازرسی از محل بدهد. آنان گفتند هرگونه تاخیر در این امر امکان پاک کردن شواهد حمله شیمیایی را در اختیار عاملان حمله قرار می دهد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز یکشنبه به خبرگزاری ها گفت درباره این امر که دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان غوطه استفاده کرده «کمترین تردید» وجود دارد.

این مقام مسئول گفت مسئولان امنیتی آمریکا و شرکای بین المللی شان بر اساس «شمار قربانیان، علائم بالینی کشته شدگان و مجروحان، اظهارات شاهدان عینی، و دیگر حقایق جمع آوری شده» به نتایجی رسیده اند.

شورشیان سوریه و فعالان مخالف دولت دمشق می گویند حمله اخیر صدها کشته برجای گذاشته است و برای اثبات ادعایشان تصاویر و فیلم هایی منتشر کرده اند که اجساد قربانیان را نشان می دهد بدون آن که جراحت و خونریزی داشته باشند.

دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هرگونه اتهام درباره انجام این حمله را رد کرده و شورشیان مخالف دولت را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده است. اسد می گوید هدف آنان تلاش برای تحریک دخالت نیروهای خارجی در جنگ داخلی سوریه است.

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه می گوید هنگام حمله شیمیایی «تروریست های مسلح» به حومه جوبار دمشق در روز شنبه، شماری از سربازان دچار خفگی شدند.

وزیر دفاع آمریکا از آمادگی ارتش این کشور برای اقدام در سوریه خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری این کشور و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برای بررسی راه های مقابله با آنچه که «اقدامات غیرقابل تحمل دولت سوریه» خواندند، مذاکره کنند. آقای اولاند گفته است این حمله «بدون مجازات» رها نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG