لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

وزیر دفاع آمریکا:‌ ارتش آماده اقدام در سوریه است


چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا می گوید در صورت تصمیم باراک اوباما، ارتش این کشور آماده اقدام علیه حاکمیت سوریه است.

آقای هیگل روز یکشنبه طی دیدار از مالزی گفت واشنگتن و متحدانش همچنان مشغول بررسی راه های واکنش به علائم به‌کار‌گیری سلاح شیمیایی در سوریه هستند.

مشاوران ارشد نظامی و امنیت ملی آمریکا روز شنبه جزئیات راه‌های واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و احتمال دست داشتن دولت دمشق در این حمله، را در اختیار رئیس جمهوری آمریکا قرار دادند.

بیانیه کاخ سفید در این زمینه گفت آقای اوباما با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفت‌وگو کرده است و هر دو درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ابراز «نگرانی شدید» کرده اند.

نشست امنیتی کاخ سفید با حضور جو بایدن، معاون ریاست جمهوری، جان برنن، رئیس سی‌آی‌ای، و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی تنها چند روز پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن صدها نفر در حومه دمشق بر اثر حمله شیمیایی صورت گرفت.

مقامات کاخ سفید می گویند جان کری، وزیر خارجه آمریکا این مسئله را با مقامات سوری و دیگر مقامات ارشد در منطقه خاورمیانه در میان گذاشته است. آقای کری روز پنجشنبه به ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه گفت اگر دمشق چیزی برای پنهان کردن ندارد، باید به جای مانع‌تراشی فورا به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه بازرسی بدهد.

جان کری همچنین روز شنبه با مقامات اتحادیه عرب، عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی، و ترکیه صحبت کرد و بر اهمیت گردآوری حقایق درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تاکید کرد.

پزشکان بدون مرز روز شنبه از پذیرش حدود ۳۶۰۰ مجروح شیمیایی با علائم مسمومیت با سموم عصبی در سه بیمارستان دمشق خبر دادند. به گفته پزشکان ده درصد این بیماران جان باخته‌اند.

دولت سوریه هرگونه دست داشتن در انجام حمله شیمیایی علیه مردم را رد می کند.

فعالان اپوزیسیون سوریه ویدئویی را منتشر کرده اند که اجساد بی‌شمار از جمله کودکان را نشان می‌دهد که نشانی از خشونت و خونریزی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. این تصاویر و همچنین فیلم‌های منتشر شده از بیمارستان‌های سوریه که بیماران بدون جراحت را نشان می‌دهد همگی «علائمی قانع‌کننده» مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی خوانده شده‌اند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز شنبه بدون آن که طرف‌های درگیر را متهم کند، استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم کرد. ایران متحد عمده سوریه است و وزارت خارجه جمهوری اسلامی قبلا گفته است که حمله از سوی مخالفان حکومت دمشق صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG