لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

پزشکان بدون مرز:٣٦٠٠ تن قربانی حمله شیمیایی سوریه


سازمان پزشکی بین المللی پزشکان بدون مرز می گوید سه بیمارستان سوریه حدود ٣٦٠٠ بیمار را با عوارض ناشی از مواد مسموم کننده سیستم مرکزی اعصاب تحت مداوا قرار داده اند.

این خبر چند روز پس از آن منتشر می شود که بیش از یک هزار تن در حمله سلاح های شیمیایی، که گفته می شود توسط دولت سوریه صورت گرفت، کشته شدند.

سازمان پزشکان بدون مرز روز شنبه اعلام کرد باخبر شده است شمار بزرگی از بیماران با عوارضی ازجمله تشنج، افزایش بزاق دهان و تاربینی وارد سه بیمارستان شدند، و نزدیک ده درصد از آنها – ٣٥٥ نفر- درگذشته اند. برخی از مسئولان پزشکی و کمک های اولیه که مردم را درمان می کردند نیز دریافتند خودشان آلوده شده اند.

پزشکان بدون مرز می گوید وضع عمومی به روشنی حاکی است مردم محل در معرض یک ماده مسموم کننده سیستم اعصاب قرار گرفته اند و می افزاید «این واقعه به منزله نقض قوانین بین المللی است که استفاده از سلاح های شیمیایی و میکربی را یکسره ممنوع می کند.»

سوریه تمام اتهامات را که نیروهای دولتی از سلاح های شیمیایی استفاده کردند تکذیب کرده است. رسانه های زیر کنترل دولت ادعا کرده اند نیروهای شورشی به حملات گازی دست زدند، و خبرگزاری دولتی سانا گزارش داد سربازان شواهدی از آنرا هنگام جستجوی تونل هایی که «تروریست های مسلح» از آنها استفاده می کنند پیدا کردند.
XS
SM
MD
LG