لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

ابراز بدبینی وزارت دفاع آمریکا به اعلام خروج نیروهای ارتش روسیه از سوریه


سرهنگ رابرت (راب) منینگ، از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) - آرشیو
سرهنگ رابرت (راب) منینگ، از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) - آرشیو

ساعاتی پس از آن که رئیس جمهوری روسیه در جریان یک سفر از پیش اعلام نشده به سوریه از طرح مسکو برای آغاز روند خروج بخش عمده‌ای از نیروهای نظامی آن کشور که در سوریه مستقر هستند خبر داد، وزارت دفاع ایالات متحده در مورد آن ابراز بدبینی کرد.

ولادیمیر پوتین پیشتر در روز دوشنبه در پایگاه «الحمیمیم» در استان لاذقیه، با اعلام این که دستور آغاز خروج بخش بزرگی از نیروهای نظامی روسیه را از سوریه صادر کرده است، گفت با این حال نیروهای ارتش روسیه در پایگاه های الحمیمیم و طرطوس باقی خواهند ماند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، سرهنگ رابرت منینگ از سخنگویان پنتاگون در واکنش به این خبر به خبرنگاران در محل وزارت دفاع گفت، «اظهارات روس‌ها درباره نیروهایشان اغلب با کاهش عملی این نیروها متناسب نیست، و اولویت آمریکا در سوریه را تغییر نمی‌دهد.»

نخستین سفر رئیس جمهوری روسیه به سوریه – که از اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی عملیات مستقیم نظامی در آن کشور را به بهانه مبارزه با پیکارجویان افراطی گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش آغاز کرد – در مسیر پرواز او از مصر به مقصد ترکیه انجام شده است.

سفر امروز رئیس جمهوری روسیه به سوریه، نه تنها نخستین سفر او به آن کشور در این مدت به حساب می‌آید، بلکه نخستین سفر یک رهبر خارجی در طول جنگ داخلی شش ساله سوریه است، که تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته است.

ایالات متحده، متحدان آن، و گروه‌های مخالف دمشق معتقدند که روسیه با هدف حمایت از دولت بشار اسد مستقیما پا به جنگ داخلی سوریه گذاشته و بر خلاف ادعایی که می‌کند، در بیشتر موارد مواضع مخالفان بشار اسد را هدف حملات هوایی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG