لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۳

وتوی قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه از سوی روسیه و چین


نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۲۸ فوریه ۲۰۱۷
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۲۸ فوریه ۲۰۱۷

روسیه و چین اخیرا راه تصویب قطعنامه شورای امنیت دایر بر تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در سوریه را در ارتباط با به کارگیری سلاحهای شیمیائی بستند.

یک تیم تحقیقاتی به نام JIM که از سوی شورای امنیت منصوب شده بود اعلام کرد در سال ۲۰۱۵ داعش یک بار، و در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رژیم اسد سه بار از سلاح شیمیائی استفاده کرده است.

نیکی هیلی نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد وتوی قطعنامه از سوی چین و روسیه را "شنیع و غیر قابل دفاع" خواند:
"آنها نگذاشتند رژیم بشار اسد به خاطر بکارگیری سلاحهای شیمیائی پاسخگو باشد. آنها به مردان، زنان و کودکان بی دفاعی پشت کردند که بر اثر خفگی از گاز مسموم کننده ای که نیروهای اسد بر آنها فرو ریختند جان باختند. آنها واقعیت ها را نادیده گرفتند. آنها دوستی شان با رژیم اسد را بر امنیت جهان مان مقدم داشتند. "

نیکی هیلی گفت آمریکا هر نوع استفاده از سلاح شیمیائی توسط هر کس از جمله داعش را محکوم می کند و بکارگیری سلاح شیمیائی از سوی داعش ، عزم آمریکا در شکست این گروه را جزم تر می کند:
"اما ددمنشی داعش نمی تواند دستاویزی برای ددمنشی اسد بشود. هر دوی اینها از سلاح های شیمیائی استفاده کردند و هر دو باید منتظر عواقب آن باشند".

آمریکا هم اکنون علیه افراد اسد که از سلاح های شیمیائی استفاده کردند تحریمهائی را اعمال کرده است:
"ما با اتحادیه اروپا و دیگر طرفهای همفکرمان همکاری می کنیم تا هرچه زودتر تحریمهائی مشابه وضع شود."

خانم هیلی افزود "برای شورای امنیت روز اندوهباری است که اعضای آن برای اقدام سایر کشورهای عضو در کشتار مردمانشان بهانه تراشی می کنند و این جهان را قطعا به مکانی خطرناک تر تبدیل می کند."

XS
SM
MD
LG