لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۸

کاخ سفید این ادعا که مواضع ترامپ باعث تهدید منتقدان شده را خفت‌بار دانست


سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

با ادامه ارسال بسته‌های مشکوک به نشانی برخی چهره‌های منتقد دولت جمهوریخواه آمریکا برای دومین روز متوالی، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه این ادعا که رویکرد پرزیدنت ترامپ موجب دامن زدن به شکاف سیاسی در جامعه شده است را رد کرد.

روز چهارشنبه تعدادی بسته مشکوک حاوی بمب لوله‌ای یا پودر سفید رنگ که به نشانی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین، هیلاری کلینتون رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، جان برنان رئیس سابق سیا و همچنین شبکه سی‌ان‌ان کشف و ضبط شد.

ارسال بسته‌های مشابه روز پنجشنبه نیز ادامه یافت و سرویس مخفی و پلیس فدرال ایالات متحده موفق شدند دو بسته ارسالی را برای جو بایدن، معاون باراک اوباما، شناسایی و ضبط کنند. یک بسته هم برای رابرت دونیرو هنرپیشه سرشناس هالیوود ارسال شده است.

این بسته‌ها به نشانی کسانی ارسال شده است که یا از حزب دموکرات هستند یا مانند سی‌ان‌ان و رابرت دونیرو نگاه انتقادی به دولت جمهوریخواه فعلی دارند و برخی چنین ادعا می‌کنند که رویکرد پرزیدنت ترامپ در برابر افراد و رسانه‌های رقیب زمینه‌ساز این اقدام است.

به گزارش رویترز، مدیر پیشین آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در توئیتی نوشت «سرزنش دیگران را متوقف کنید. به آئینه نگاه کنید. ادبیات آتش افروزانه، دروغ، بی‌احترامی، و تشویق به خشونت فیزیکی مایه شرمساری است. رفتار خود را اصلاح کنید.»

جان برنان در ادامه این پیام توئیتری خود، که ظاهرا انگشت اتهام را به سمت پرزیدنت ترامپ نشانه رفته است، نوشت که «همچون یک رئیس جمهوری رفتار کنید. مردم آمریکا سزاوار بهتر از اینها هستند. ضمنا، منتقدان شما مرعوب و ساکت نخواهند شد.»

ساعاتی بعد، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید این تصور که رئیس جمهوری در واقع مسئول ارسال بسته‌های تهدیدآمیز برای برخی منتقدان یا رقبایش است را رد کرد و آن را ادعایی «خفت‌‌بار» و مایه ننگ دانست.

به گفته او، مسئولیت رئیس جمهوری بیشتر از مسئولیت سناتور برنی سندرز نیست، که یکی از طرفدارانش سال پیش در جریان تمرین بیس بال جمهوریخواهان اقدام به تیراندازی کرد و در شبکه‌های اجتماعی نوشت به دلیل تفاوت دیدگاهشان این کار را کرده است.

پیش از این واکنش خانم سندرز، پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت که «بخش بسیار بزرگی از عصبانیتی که امروز در کشور شاهد هستیم، دلیلش گزارش‌های غلط و نادرست رسانه‌های عمده (جریان اصلی) است که من آنها را رسانه‌های جعلی می‌خوانم.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام توئیتری خود، بدون اشاره به نام خاصی، از این رسانه‌ها خواست که «به سرعت» رویکرد خود را اصلاح کنند.

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او روز گذشته ارسال بسته‌های مشکوک را اقدامی «بزدلانه» خوانده و ضمن محکوم کردن آن گفتند، اینگونه اقدامات جایی در این کشور ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG