لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

گفتگوهای سوزان رایس در اسرائیل بر سر ایران


سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا
سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا

سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا در راس یک هیات بلندپایه آمریکایی، به منظور گفتگو با مقام های ارشد اسرائیلی درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات جاری بر سر برنامه هسته ای ایران، وارد اورشلیم شد و با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن کشور دیدار کرد.

این سفر درآستانه دور چهارم گفتگوهای ایران و ۱+۵ در وین و نهایی کردن توافق موقت هسته ای آذر ماه سال گذشته در ژنو صورت می گیرد و وندی شرمن سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ا ی با ایران، به همراه نمایندگانی از وزارت دفاع و امور خارجه، خانم رایس را در این سفر همراهی می کنند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص با اشاره به این که این نخستین سفر خانم رایس در مقام مشاور امنیت ملی باراک اوباما به اسرائیل است نوشت: این سفر نشان دهنده عمق اختلاف نظر اسرائیل با دولت آمریکا بر سر برنامه هسته ای ایران است و هدف از آن نرم کردن موضع اسرائیل درارتباط با توافق هسته ای غرب با ایران است.

هاآرتص می افزاید اسرائیل این را درک می کند که پیشرفت های مهمی در گفتگوها برسر توافق هسته ای موقت ژنو به عمل آمده و این پیشرفت ها بیش از حد انتظار بوده و مقام های اسرائیلی اکنون بر این باورند که زمان آن فرا رسیده تا اسرائیل از کانال های غیرعلنی تضمین بگیرد که توافق نهایی هسته ای با ایران در راستای منافع آن کشورخواهد بود.

بخش عمده این دیدار درگفتگو با یوسی کوهن مشاور امنیت ملی اسرائیل سپری می شود که به تازگی طی سفری به پکن، با مقام های چینی درباره برنامه هسته ای ایران به گفتگو پرداخت و ازآنها خواست موضع مستحکم تری درقبال ایران اتخاذ کنند.

اسرائیل تا کنون با هرنوع مصالحه و توافق با تهران در زمینه فعالیت های غنی سازی اورانیوم، راکتور آب سنگین اراک، تاسیسات غنی سازی فوردو و نیز باقی ماندن اورانیوم غنی شده درخاک ایران مخالفت کرده و می گوید باید همه تاسیسات غنی سازی و سانتریفیوژها مراکز هسته ای ایران تعطیل شوند.
XS
SM
MD
LG