لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

نامزد ترامپ برای دیوانعالی آمریکا باید از چه مراحلی بگذرد


نمای بیرونی ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، واشنگتن دی‌سی
نمای بیرونی ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، واشنگتن دی‌سی

پرزیدنت ترامپ گزینه خود برای نهمین کرسی دیوان عالی ایالات متحده را اعلام کند. گزینه آقای ترامپ کرسی قاضی انتونین اسکالیا را پر خواهد کرد که در فوریه سال ۲۰۱۶ درگذشت.

بنا به گزارشی از ان‌پی‌آر، رادیو عمومی ملی آمریکا، معرفی گزینه مطلوب از سوی پرزیدنت ترامپ تنها آغاز فرایندی است که می تواند چندین ماه به طول انجامد. ان‌پی‌آر به پنج مرحله عمده برای تأیید نامزد آقای ترامپ اشاره می کند که در زیر به آنها می پردازیم:

  • ارجاع به کمیته قضایی سنا

در مرحله نخست، نامزدی که پرزیدنت ترامپ معرفی می کند باید برای تحقیقات بیشتر به کمیته قضایی سنا متشکل از ۲۰ عضو معرفی شود. از آنجایی که در حال حاضر این کمیته از ۱۱ جمهوریخواه و ۹ دموکرات تشکیل شده، گذر از این مرحله برای نامزد آقای ترامپ چندان پیچیده نخواهد بود.

  • تحقیقات پیش از جلسه پرسش و پاسخ

در مرحله دوم و پیش از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ، اعضای کمیته قضایی سنا با جمع آوری اطلاعات و انجام تحقیقات لازم درباره نامزد معرفی شده صلاحیت او برای ورود به مرحله پرسش و پاسخ را تعیین می کنند.

در این مرحله، پیش‌زمینه نامزد معرفی شده، از جمله نوشته ها، سخنرانی ها، بیانیه های عمومی، و ایدئولوژی های قضایی او به طور کامل بررسی می شوند.

  • جلسه پرسش و پاسخ کمیته قضایی سنا

در این مرحله که چندین روز به طول می انجامد، اعضای کمیته قضایی سنا با توجه به اطلاعات در دست درباره نامزد معرفی شده، از او سوالاتی می پرسند. در این جلسه، سناتورهای دیگر سنا نیز می توانند سوالاتی را برای این نامزد مطرح کنند.

  • رأی کمیته قضایی سنا

پس از جلسه پرسش و پاسخ کمیته قضایی سنا، اعضای کمیته تصمیم می گیرند این نامزد را برای ورود به مرحله بعد تأیید کنند یا نه. در صورت تأیید شدن این نامزد از سوی کمیته، او برای یک رأی گیری عمومی به سنا معرفی خواهد شد.

  • جلسه عمومی رأی گیری در سنا

این پیچیده ترین مرحله برای تأیید نامزد آقای ترامپ است. در مجلس سنای صد نفره، هم اکنون جمخوریخوهان با ۵۲ عضو، اکثریت را تشکیل می دهند. اما دموکرات ها می توانند با اعمال یک سری مقررات، تعداد آرا لازم برای تأیید شدن نامزد دیوان عالی از حداقل ۵۱ به ۶۰ رأی افزایش دهند.

این می تواند تأیید نامزد پرزیدنت ترامپ را برای جمهوریخواهان پیچیده کند، چراکه در صورت رأی مثبت تمامی جمهوریخواهان سنا، و در صورتیکه کمتر از ۸ دموکرات رأی مثبت بدهند، نامزد آقای ترامپ تأیید نخواهد شد.

در صورتیکه کار به اینجا بکشد، جمهوریخواهان یک راه حل دیگر خواهند داشت و آن اعمال شرایطی است که در سنا به «گزینه هسته ای» معروف شده است.

در صورت لزوم، جمخوریخواهان سنا می توانند با تغییر مقررات رأی گیری در داخل سنا، حد نصاب آراء لازم برای تأیید نامزد دیوان عالی را به ۵۱، یعنی اکثریت ساده، تغییر دهند که از تعداد جمهوریخواهان سنا کمتر است. اما این شرایط نیز در صورتی کارساز خواهد بود که تمامی جمهوریخواهان سنا به نامزد آقای ترامپ رأی مثبت دهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG