لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

کمیته بررسی حمله ششم ژانویه به کنگره آمریکا یکی از متحدان ترامپ را احضار کرد


راجر استون. آرشیو
راجر استون. آرشیو

کمیته بررسی حمله ششم ژانویه به کنگره آمریکا برای پنج نفر دیگر احضاریه صادر کرده و آن‌ها را فرا خوانده است. راجر استون از متحدان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی ایالات متحده، و الکس جونز، گوینده و مجری راست افراطی یک برنامه رادیویی، در میان این افراد هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه دوم آذر در گزارشی نوشت این احضاریه‌ها برای بررسی حوادث منتهی به ششم ژانویه که در آن به ساختمان کنگره آمریکا حمله شد، صادر شده است.

این کمیته تاکنون با بیش از ۱۵۰ تن از کارکنان از ماموران دولت، کاربران شبکه‌های اجتماعی، ماموران اجرای قانون، و دستیاران رئیس جمهوری سابق آمریکا مصاحبه کرده و بر اساس این گزارش دستیاران آقای ترامپ با این کمیته همکاری کرده‌اند.

الکس جونز، گوینده و مجری راست افراطی یک برنامه رادیویی
الکس جونز، گوینده و مجری راست افراطی یک برنامه رادیویی

راجر استون درگیر پرونده‌ای در مورد دروغ گفتن در جریان تحقیقات بود؛ ولی از سوی دونالد ترامپ فرمان عفو دریافت کرد. کمیته بررسی حوادث ششم ژانویه می‌خواهد در مورد نقش راجر استون در مورد آن حوادث تحقیق کند.

این گزارش می‌گوید راجر استون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هنوز از جزئیات احضاریه با خبر نیست، ولی افزود هرگونه اتهام نقش داشتن او در حمله ششم ژانویه «به طور کامل نادرست است.»

روز ششم ژانویه سال جاری میلادی، جمعیتی که ساعتی پیش از آن در برابر کاخ سفید تجمع کرده بود به سوی ساختمان کنگره آمریکا هجوم برد. این رویداد به بازداشت بیش از ۵۰۰ نفر انجامید.

دموکرات‌ها که در مجلس نمایندگان اکثریت دارند، معتقدند که انگیزه آشوبگران حمایت از ادعای غلط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در مورد تقلب در انتخابات بود.

XS
SM
MD
LG