لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

دیوان عالی ایالات متحده «تبعیض مثبت» در پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها را رد کرد


دادگاه عالی ایالات متحده
دادگاه عالی ایالات متحده

دادگاه عالی ایالات متحده روز پنجشنبه سهمیه نژادی در دانشگاه هاروارد و دانشگاه کارولینای شمالی را لغو کرد و عملاً سیاست‌های تبعیض مثبت را که مدت‌ها برای افزایش شمار دانشجویان اقلیت سیاهپوست، اسپانیایی‌تبار و سایر دانشجویان اقلیت‌ در دانشگاه‌های آمریکا استفاده می‌شد، ممنوع کرد.

در یک تصمیم مناقشه‌برانگیز که بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها را مجبور به بازنگری در سیاست‌های پذیرش خود می‌کند، قضات دیوان عالی حکم کردند که این گونه سهمیه‌بندی در پذیرش که نژاد متقاضی را ملاک قرار می‌دهد، همانگونه که در دانشگاه‌های هاروارد و کارولینای شمالی صورت می‌گرفت قانون اساسی ایالات متحده مبنی بر حمایت برابر تحت قانون را نقض می‌کند.

دادگاه با حمایت از قضات محافظه‌کار و ضمن مخالفت قضات لیبرال، به نفع گروهی به نام «دانش آموزان برای پذیرش عادلانه»، که توسط ادوارد بلوم، فعال ضد تبعیض مثبت تأسیس شده بود رای داد.

طبق گزارش هاروارد، حدود ۴۰ درصد از کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده به نوعی نژاد را برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرند. گروه بلوم در پرونده‌های قضایی در سال ۲۰۱۴، دانشگاه کارولینای شمالی را به تبعیض علیه متقاضیان سفیدپوست و آمریکایی آسیایی تبار و هاروارد را به تعصب علیه متقاضیان آمریکایی آسیایی تبار متهم کرد.

در مورد دانشگاه کارولینای شمالی شش قاضی دیوان عالی علیه این دانشگاه و سه قاضی به نفع آن رای دادند و رای گیری در مورد دانشگاه هاروارد نیز شش به دو بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در کاخ سفید گفت که به شدت با حکم روز پنجشنبه که توسط قاضی ارشد جان رابرتز نوشته شده بود مخالف است و از کالج‌ها خواست تا تعهد خود را مبنی بر ثبت نام متنوع دانشجویان کنار نگذارند.

قاضی رابرتز نوشت که با یک دانشجو «باید بر اساس تجربیاتش بعنوان یک فرد و نه بر اساس نژاد رفتار شود. بسیاری از دانشگاه‌ها برای مدت طولانی دقیقاً برعکس عمل کرده‌اند. و با انجام این کار، آنها به اشتباه به این نتیجه رسیده‌اند که سنگ محک هویت یک فرد چالش‌ها، مهارت‌ها یا درس‌های آموخته‌ شده نیست، بلکه رنگ پوست آنهاست. قانون اساسی ما این انتخاب را تحمل نمی‌کند."

سونیا سوتومایور، قاضی لیبرال و اولین حقوقدان اسپانیایی تبار در دیوان عالی نوشت که این تصمیم ضمانت قانون اساسی برای حمایت برابر را «نفی» می‌کند و منجر به نابرابری نژادی بیشتر در نظام آموزشی می‌شود.

به گزارش رویترز، در حکم روز پنجشنبه دیوان عالی آکادمی‌های نظامی مستثنی هستند و قاضی رابرتز بر منافع بالقوه متمایز آکادمی‌های نظامی تاکید و خاطرنشان کرد که پذیرش بر پایه نژاد در این زمینه مورد بررسی قرار نگرفته است.

مقامات هاروارد در بیانیه‌ای گفتند که «تعیین خواهند کرد که چگونه ارزش‌های اساسی خود را در راستای حکم جدید دادگاه حفظ کنند». رئیس دانشگاه کارولینای شمالی نیز متعهد شد که «از قانون پیروی کند.»

XS
SM
MD
LG