لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

حمله به تاسیسات گروه‌های وابسته به سپاه در سوریه؛ جمهوری اسلامی می‌گوید این مواضع به ایران ربطی ندارد


 ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به حمله آمریکا در سوریه واکنش نشان داد.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به حمله آمریکا در سوریه واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران،‌ به حمله ایالات متحده به مواضع مورد استفاده‌ شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واکنش نشان داد. ناصر کنعانی هرگونه وابستگی این مواضع به جمهوری اسلامی ایران تکذیب کرد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام بامداد چهارشنبه ۲ شهریور اعلام کرد به دستور جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، نیروهای ارتش آمریکا در حملات هوایی دقیقی در دیرالزور در شرق سوریه، تاسیسات زیرساختی مورد استفاده‌ شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هدف قرار داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر چهارشنبه با رد ارتباط مواضع مورد حمله قرارگرفته با ایران، حمله ایالات متحده را «تجاوز جدید ارتش آمریکا علیه مردم سوریه» نامید و آن را «یک اقدام تروریستی علیه گروه های مردمی و مبارز مخالف اشغالگری» توصیف کرد.

در حالی این مقام جمهوری اسلامی هرگونه وابستگی این مواضع مورد حمله با سپاه را تکذیب کرده که نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها تایید کرده که در سوریه حضور نظامی دارد؛ حتی دو روز پیش اعلام شد «ابوالفضل علیجانی» از سرداران نیروی زمینی سپاه پاسداران در سوریه کشته شده است.

بامداد چهارشنبه، سنتکام اعلام کرد که هدف از این حملات دقیق، دفاع و محافظت از نیروهای آمریکایی در برابر حملاتی مانند حملاتی مانند حملات پانزدهم اوت علیه پرسنل آمریکایی توسط گروههای مورد حمایت رژیم ایران بود.

در بیانیه این نهاد آمریکا آمد:«حملات ایالات متحده، تاسیسات زیرساختی مورد استفاده‌ شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هدف قرار داد و برای محافظت و دفاع از پرسنل ایالات متحده ضروری بود.»

سنتکام تاکید کرده که اقدامات متناسب و حساب‌شده ایالات متحده جهت محدود کردن خطر تشدید تنش و به حداقل رساندن خطر تلفات انجام گرفت.

این بیانیه می‌افزاید:«رئیس جمهوری ایالات متحده، دستور این حملات را بر اساس اختیارات ماده دوم خود برای محافظت و دفاع از پرسنل ایالات متحده از طریق مختل کردن یا بازدارندگی حملات گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت رژیم ایران صادر کرد.»

در پایان اعلامیه رسمی سنتکام آمده است:« ایالات متحده به دنبال درگیری نیست، اما به اقدامات لازم برای محافظت و دفاع از مردم خود ادامه خواهد داد و تا زمان اطمینان از شکست پایدار داعش در سوریه باقی خواهد ماند»

XS
SM
MD
LG