لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۴

سنتکام تایید کرد: رهبر داعش در سوریه کشته شد


آرشیو
آرشیو

ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا اعلام کرد که یکی از رهبران شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی، موسوم به داعش، در سوریه، توسط این نیروها کشته شده است.

سنتکام با صدور بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه با تاکید بر کشته شدن ماهر‌ العقال در حمله‌ای هوایی در نخستین ساعات روز سه‌شنبه از جراحت شدید یکی از معاونان وی نیز خبر داد.

یک سخنگوی سنتکام با بیان این‌که حذف این مهره باعث کاهش توانایی‌های این شبکه در انجام اقدامات تروریستی در آینده می‌شود گفت که العقال نقش مهمی در بازیابی و توسعه شبکه این گروه شبه‌نظامی در منطقه داشته است.

کلنل جو بوچینو با تاکید بر ادامه داشتن تهدیدهای داعش در منطقه و علیه منافع ایالات متحده، از این اقدام به عنوان نشانی از عزم مستمر سنتکام برای مبارزه و نابودی این گروه تروریستی اشاره کرد.

گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که این رهبر داعش که سوار بر موتورسیکلت بوده است توسط پهپادهای آمریکایی شناسایی و هدف قرار گرفته است.

داعش همچنان حضوری فعال در بعضی از مناطق سوریه و عراق دارد و در ماه گذشته با حمله به یک اتوبوس در استان رقه سوریه ۱۳ نفر را کشت.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، اعلام کرده این حمله توسط هسته‌های مخفی داعش در مناطق صحرایی انجام شده و مهاجمان پس از حمله از محل گریخته‌اند.

داعش بعد از شکست میدانی و از دست رفتن قلمرو خلافتش همچنان به حملات پراکنده خود در کشورهای مختلف منطقه و شمال آفریقا ادامه داده است.

نیروهای ویژه ایالات متحده همچنان به مبارزه خود با این گروه ادامه می‌دهند. این نیروها در ماه فوریه در حمله‌ای با استفاد از هلی‌کوپتر در استان ادلب سوریه که تحت کنترل شورشیان جهادی «هیئت تحریر شام» است، ابوابراهیم الهاشمی القریشی، رهبر داعش را کشتند.

قریشی از زمان مرگ بنیانگذار داعش، ابوبکر البغدادی که در سال ۲۰۱۹ با انفجار مواد منفجره در جریان حمله ایالات متحده کشته شد، رهبری این گروه را برعهده داشت.

XS
SM
MD
LG