لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

هشدار آمریکا به شهروندان ائتلاف؛ «افزایش» حملات تلافی جویانه داعش


کوبانی در دودی سهمگین. این عکس از روستایی در مرز ترکیه در روز جمعه ۱۰ اکتبر از کوبانی یا عین العرب گرفته شده است
کوبانی در دودی سهمگین. این عکس از روستایی در مرز ترکیه در روز جمعه ۱۰ اکتبر از کوبانی یا عین العرب گرفته شده است

وزارت خارجه آمریکا عصر روز جمعه با انتشار بیانیه ای «هشدار جهانی» خود را به آمریکاییان خارج از کشور روز آمد کرد و گفت «همچنان نگران خطر حمله های تروریستی ، تظاهرات و دیگر اقدام های خشونت بار تروریست ها علیه اتباع و منافع آمریکا» است.

وزارت خارجه آمریکا دراین بیانیه اعلام کرد که مقام های این کشور معتقدند به خاطر حمله های هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به داعش، «احتمال رو به افزایش حمله های تلافی جویانه» به ویژه در خاورمیانه، آفریقای شمالی، اروپا و آسیا وجود دارد.

وزارت خارجه آمریکا هشدار داد که افراط گرایان ممکن است بر آن شوند که به مکان های خصوصی و غیردولتی مانند زمین های ورزشی، هتل ها، باشگاه ها، رستوران ها، مرکزهای خرید، و دیگر مکان های توریستی، که می تواند محل تجمع شهروندان آمریکایی در شمار وسیع باشد، مانند گردهم آیی های خاص تعطیلات، حمله کنند.

وزارت خارجه همچنین درباره احتمال وقوع حمله های تروریستی به سامانه های حمل و نقل مانند مترو ها و هواپیماها تذکر داده است.

این بیانیه یادآور می شود که از آنجا که نیروهای داعش، القاعده، و شاخه های القاعده تلاش برای تامین مالی عملیات خود از طریق باج گیری را افزایش داده اند، احتمال ربودن و گروگان گیری شهروندان آمریکایی«رواجی فزاینده» یافته است.

این بیانیه می گوید در حالی که شهروندان آمریکایی در عراق «همچنان در خطر بالای ربوده شدن و خشونت های تروریستی » قرار دارند، اما «هیچ نقطه ای در سوریه از خشونت درامان نیست».

XS
SM
MD
LG