لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

هشدار سازمان ملل در مورد احتمال قتل عام در کوبانی


.
.

فرستاده جدید سازمان ملل متحد به سوریه می گوید هنوز دست کم ۵۰۰ غیر نظامی در کوبانی که گروه دولت اسلامی آنرا محاصره کرده است، بدام افتاده اند و هشدار می دهد درصورتی که شهر بدست پیکار جویان بیافتد، احتمالا قتل عام خواهند شد.

به گزارش اسوشیتد پرس، استفان دو میستورا روز جمعه در یک نشست خبری در ژنو، کابوس برخی از وخیمترین نسل کشی ها ی قرن بیستم، از جمله رواندا در ۱۹۹۴ و شهر سربرنیکا در بوسنی در ژوئیه ۱۹۹۵، را مطرح ساخت ، و در حالی که نقشه کوبانی را در دست داشت گفت تجزیه و تحلیل های سازمان ملل متحد نشان می دهد فقط بخش کوچکی از کوبانی برای ورود یا فرار مردم هنوز باز است.

این هشدار در حالی داده می شود که گروه دولت اسلامی از جنوب و شرق وارد کوبانی شده و کنترل تقریبا کامل ناحیه معروف به بخش های امنیتی کرد را در دست گرفته است – در آنجا ساختمان های امنیتی پیشمرگه ها، شهربانی، شهرداری و دیگر ادارت دولتی محلی قرار دارند.

هجوم گروه اسلامی به کوبانی ، که در نیمه سپتامبر آغاز شد، بیش از ۲۰۰ هزار نفر را ناچار ساخت به ترکیه فرار کنند. فعالان می گویند در جنگ تاکنون بیش از ۵۰۰ تن کشته شده اند.

ظاهرا حملات هوائی علیه پیکارجویان حکومت اسلامی نتوانسته است پیشروی آنها بسوی کوبانی را متوقف کند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید با پیشروی جدید بطرف بخش های امنیتی کردها در شرق شهر، این گروه پیکارجو اینک کنترل ۴۰ درصد کوبانی را در دست دارد.

روز جمعه، پیکار جویان در کوشش برای تصرف کوبانی و قطع ارتبا ط آن با نقاط دیگر، تنها گذرگاه مرزی به ترکیه را گلوله باران کردند.

در گزارش اسوشیتد پرس بنقل از یک مقام کرد گفته می شوند هدف پیکارجویان گروه دولت اسلامی این است که با تصرف گذرگاه حلقه محاصره مدافعان شهر را تنگتر کنند و و راه را بر ورود و خروج مردم ببندند.

XS
SM
MD
LG