لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

برپایی تجمع در شهرهای ایران برای حمایت از کردهای کوبانی


تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران
تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران

همزمان با شدت گرفتن حملات شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) به شهر کردنشین کوبانی، چندین راهپیمایی و تجمع در اعلام حمایت از مدافعان این شهر برپا شد.

به دنبال برپایی یک تجمع اعتراضی مقابل سفارت ترکیه که روز سه‌شنبه صورت گرفت، تجمعی نیز روز چهارشنبه مقابل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد که شرکت کنندگان در آن خواستار دخالت سازمان ملل برای دفاع از مردم شهرکوبانی در مقابل داعش شدند.

شرکت کنندگان در تجمع مقابل سفارت ترکیه نیز به سیاست‌های دولت ترکیه نسبت به نبرد در کوبانی اعتراض داشتند و خواستار مشارکت دولت ترکیه در عملیات دفاع از شهر کوبانی شدند.

شهر کردنشین کوبانی که در منطقه مرزی سوریه و ترکیه قرار دارد، بیش از ۲۰ روز است که مورد حمله نیروهای داعش قرار گرفته است. به دنبال این حملات، دهها هزار نفر از ساکنان این شهر آواره شده و به ترکیه پناه بردند. دولت ترکیه مجوز انجام عملیات نظامی در سوریه را از پارلمان دریافت کرده است اما می‌گوید که تنها در صورت حمله شبه‌نظامیان به سربازان ترک، دست به عملیات نظامی خواهد زد.

در خواست برای مشارکت نظامی ترکیه از آن روست که ناظران معتقدند حملات هوایی به داعش برای عقب راندن این شبه‌نظامیان از کوبانی کافی نیست و نیروی زمینی باید وارد عمل شود.

روز سه‌شنبه، شرکت کنندگان در تجمع اعتراض‌آمیز مقابل سفارت ترکیه در تهران نیز خواستار واکنش آنکارا به حوادث شهر کوبانی شدند.

خبرگزاری ایرنا نیز از برگزاری راهپیمایی در شهرهای کردنشین ایران مانند مهاباد، سردشت و بوکان خبر داد. در این راهپیمایی‌ها شعارهایی در حمایت از مدافعان شهر کوبانی داده شد. شرکت کنندگان در این راهپیمایی‌ها خواستار دخالت نظامی ترکیه برای عقب راندن داعش از کوبانی شده بودند.

طی روزهای گذشته چندین تظاهرات در حمایت کردهای کوبانی برگزار شد که سرانجام به خشونت کشیده شد. گزارش شده چندین نفر در این تجمع ها کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG