لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

وزارت خارجه آمریکا: روسیه را برای مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای تحت برجام تحریم نمی‌کنیم


ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که تعامل با مسکو در زمینه بازگشت به اجرای کامل برجام ادامه دارد و آمریکا روسیه را به دلیل مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای منطبق با برجام تحریم نخواهد کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آمریکا به تعامل با روسیه برای بازگشت به اجرای کامل برجام ادامه می‌دهد.

این سخنگوی وزارت خارجه با بازگو کردن بخشی از سخنان هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: «روسیه همچنان در آن تلاش‌ها [برای احیای برجام] مشارکت می‌کند و در حصول اطمینان از این که ایران قادر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست، منافع خودش را دارد.»

این سخنگوی وزارت خارجه افزود: «البته که ما روسیه را به دلیل مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای که بخشی از ازسرگیری اجرای کامل برجام هستند، تحریم نخواهیم کرد.»

او در واکنش به اظهارات سرگئی لاوروف گفت: «ما نمی‌توانیم ورای آن به روسیه تضمینی بدهیم و نظری درباره اظهارات آقای لاوروف که علنی گزارش شده است، نداریم.»

به گفته این سخنگوی وزارت خارجه، «شاید اکنون برای مسکو روشن شده باشد که، همان‌گونه که به طور علنی گفته‌ایم، تحریم‌های جدید مرتبط با روسیه ربطی به برجام ندارند و نباید تاثیری بر اجرای آن داشته باشند.»

سرگئی لاوروف ساعاتی پیش در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی‌اش گفت روسیه تضمین‌هایی کتبی از واشنگتن دریافت کرده است که تحریم‌ها علیه این کشور مانع همکاری مسکو با تهران در چارچوب توافق برجام نمی‌شود.

اندکی پیش از اظهارات لاوروف، سخنگوی کاخ کرملین گفته بود باید منافع روسیه در چارچوب توافق احیای برجام تضمین شوند. به گفته دمیتری پسکوف، «تحریم‌ها علیه روسیه مستقیما بر منافع ما در چارچوب توافق [احیای برجام] تاثیر خواهد گذاشت» و «بنابراین این تحریم‌ها باید در نظر گرفته شوند.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG