لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

در نبرد در سودان جنوبی ۲۰ تن کشته شدند


سازمان ملل متحد می گوید در جریان حمله ای به یک پایگاه سازمان ملل متحد در شهر آکوبو در سودان جنوبی در روز پنجشنبه، دستکم ۲۰ غیرنظامی و دو صلحبان هندی کشته شدند.

هیات سازمان ملل در سودان جنوبی می گوید حدود ۲ هزار جوان مسلح، که گفته می شود از قبیله نوئر بودند، پایگاه را محاصره کردند و آتش گشودند. هدف آتها ظاهرا اعضای گروه قومی دینکا بود که می خواستند در مجتمع پناه بگیرند.

هیات می گوید صلحبانان سعی کردند با مهاجمان مذاکره کنند، اما زیر آتش قرار گرفتند.

منابع سازمان ملل متحد در نیویورک به صدای آمریکا گفتند ۴۳ صلحبان در پایگاه بودند، و مهاجمان بر آنها چیره شدند.

سازمان ملل متحد می گوید پس از آغاز ناآرامی در سودان جنوبی در اوائل هفته، حدود ۳۵ هزار غیرنظامی در جستجوی پناهگاهی در پایگاه های سازمان ملل متحد برآمدند.

پرزیدنت سالوا کر، که از گروه قومی دینکا است، ریک ماچار معاون رئیس جمهوری را، که نوئر است، به کوشش برای کودتا متهم ساخته است. دولت می گوید در خشونت در جوبا در این هفته، دستکم ۵۰۰ تن کشته شدند.

میانجیگران از کشورهای شرق آفریقا روز جمعه با رئیس جمهور کر، درباره راه های پایان دادن به ناآرامی بحث کردند. وزیرامورخارجه اتیوپی گفت جلسه سازنده بود، اما جزئیاتی ارائه نداد.

روزجمعه، سازمان ملل متحد گفت هلیکوپترهایی را برای تخلیه بقیه پرسنل و بررسی وضع به آکوبو فرستاده است.

همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ناآرامی در سودان جنوبی به رایزنی پرداخت.

روزپنجشنبه، باراک اوباما خواهان فوری پایان نبرد شد، و هشدار داد جنگ سودان جنوبی را به بازگشت به روزهای سیاه گذشته تهدید می کند.
XS
SM
MD
LG