لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۸

آمریکا و کره جنوبی قرارداد دفاعی جدیدی امضا کردند


ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی توافقنامه ای علیه برنامه سلاح هسته ای کره شمالی امضا کردند.
چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا و کیم کوانگ همتای کره ای او این قرارداد را روز چهارشنبه در سئول و در مذاکرات امنیتی سالانه میان دو کشور امضا کردند.

آقای هیگل گفت این توافقنامه تاکیدی است بر نگرانی های دو کشور از «برنامه های اتمی و موشکی قاره پیما، فعالیتهای هسته ای و سلاح شیمیایی» کره شمالی.
از بعد از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی در ماه فوریه گذشته، اطلاعات اندکی از استراتژی بازدارنده در قبال کره شمالی ارائه شده است.

پیشرفت برنامه سلاح هسته ای در کره شمالی باعث شده تا عده ای در کره جنوبی خواهان ادامه کنترل و رهبری نیروهای کره جنوبی توسط آمریکا شوند که در زمان جنگ در شبه جزیره کره وجود داشت.
وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی روز چهارشنبه در این مورد تصمیمی نگرفتند، ولی توافق کردند در حالی که با چشمان باز به وضعیت امنیتی سیال شبه جزیره می نگرند، جدول زمانی برای انتقال فرماندهی نیروها را بررسی کنند

روز سه شنبه چاک هیگل در بزرگترین مانور نظامی سئول در ده سال گذشته شرکت کرد. در این مانور بیش از ۱۱,۰۰۰ نفر از نیروها، و ۱۲۰ ایرکرافت شرکت داشتند و موشکهای ساخت داخل به نمایش گذاشته شد. گفته شد این موشکها قادرند رهبران کره شمالی را هدف قرار دهند.

کره شمالی روز چهارشنبه مانور نظامی در کره جنوبی را محکوم کرد، در حالی که این گونه نمایش های نظامی در کره شمالی عادی است و مرتب انجام می شود. روزنامه رسمی کره شمالی مانور کره جنوبی را «نمایش غیر قابل قبول و دشمنی دیوانه وار» خواند.
روابط دو کره اخیراً بهبود یافته و همکاری های محدودی در زمینه روابط تجاری دوطرفه در مرز، و نیز برنامه های امدادگرانه انجام شده است.
XS
SM
MD
LG