لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

کره شمالی دیدار خانواده های تقسیم شده را لغو کرد


کره جنوبی از کره شمالی خواست از برنامه پیش بینی شده ملاقات خانواده هایی که بر اثر جنگ میان دو کره از هم جدا شده اند عقب نشینی نکند.
کره شمالی روز شنبه اعلام کرد که این ملاقاتها تا اطلاع بعدی به تعویق افتاده است و دلیل آن را «مقابله جویی» کره جنوبی عنوان کرد.

وزیر اتحاد دو کره در کره جنوبی روز دوشنبه از کره شمالی خواست اجازه دهد ملاقاتهای پیش بینی شده برگزار شود. این ملاقاتها از سال ۲۰۱۰ به دلیل تنش میان دو کشور برگزار نشده است، اما با بهبود نسبی مناسبات در ماه اوت قرار شد این دیدارها از سر گرفته شود. و از طریق صلیب سرخ جهانی فهرستی از حدود ۱۰۰ خانواده از هر طرف مبادله شد تا خود را آماده دیدار کنند. این برنامه روز شنبه توسط کره شمالی لغو شد.

وزارت اتحاد دو کره تصمیم کره شمالی را تاسف بار خواند و بر اضطراری بودن این دیدارها تاکید کرد و گفت اعضای این خانواده ها سالمندند و سه نفر به دلایل پزشکی نتوانستند به دیدار اقوام بروند و یک نفر هم فوت کرده است.

هم اکنون حدود ۶۰ درصد از ۱۲۹,۰۰۰ شهروند کره جنوبی که اقوامی در کره شمالی دارند زنده هستند و بقیه فوت کرده اند و ۷۰ درصد بازماندگان ۷۰ ساله یا مسنترند.
در جریان جنگ شبه جزیره کره که از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ به طول انجامید و باعث تقسیم کره به دو کشور گردید، میلیون ها نفر به ناگزیر از نزدیکان و خویشان خود جدا افتادند.
XS
SM
MD
LG