لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۱

دیدار هیگل از کره جنوبی


چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، در کره جنوبی. دوشنبه ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳
چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، در کره جنوبی. دوشنبه ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳

وزیر دفاع آمریکا:پیونگ یانگ به دقت اوضاع و واکنش جامعه جهانی را نسبت به استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی زیر نظر دارد.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا می گوید کره شمالی شیوه برخورد جهان را با سوریه و سلاح های شیمیایی آن کشور زیر نظر دارد.

آقای هیگل در دیداری از مرز میان کره شمالی و جنوبی و طی گفت و گو با مقام های کره شمالی افزود که ساخت و نگهداری سلاح های کشتار جمعی در جهان امروز مردود و غیرقابل قبول است چون زیان دست بردن به چنین سلاح هایی تنها متوجه یک مرز یا یک کشور یا حتی چند کشور نیست، بلکه می تواند تمامی جهان را فرگیرد.

وزیر دفاع آمریکا در دیدارش از کره جنوبی در مرز میان دو کره، و در چند متری انباشته سلاح های شیمیایی کره شمالی ایستاده بود که خاطرنشان ساخت پیونگ یانگ به دقت اوضاع و واکنش جامعه جهانی را نسبت به استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی زیر نظر دارد.

کیم مین سئوک، وزیر دفاع کره جنوبی نیز، طی دیدار همتای آمریکایی خود از کشورش، گفت که این دیدار اهمیت شایانی دارد، چون نخستین دیدار آقای هیگل از کره جنوبی است و بر روابط نظامی میان واشنگتن و سئول صحه می گذارد.

وزیر دفاع کره جنوبی در ادامه سخنان خود به شصتمین سالگرد اتحاد کره جنوبی و ایالات متحده اشاره کرد و افزود که همتای آمریکایی اش برای از نزدیک دیدن وضع جاری، تصمیم گرفته از منطقه مرزی میان دو کره دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در راه سئول گفت که قصد دارد به کشورهای دوست و متحد آمریکا اطمینان خاطر دهد که تعطیلی احتمالی دولت آمریکا بر روابط واشنگتن با آن کشورها اثری نخواهد گذارد و تعهد ایالات متحده را نسبت به کشورهایی که در قبال آنها تعهد سپرده یا به آنها کمک می کند، مخدوش نخواهد کرد.

قرار بوده که واشنگتن سرپرستی و اداره عملیات دفاعی کره جنوبی را در برابر همسایه شمالی اش طی امسال به سئول واگذارد، اما کره جنوبی از آمریکا خواسته تا این واگذاری را دو سال به تعویق اندازد و به سال ۲۰۱۵ موکول کند. کارشناسان و تحلیلگران نظامی می گویند به رغم تمایل طرفین به آن که سئول مسئولیت تدارک دفاع از خود در برابر پیونگ یانگ را به عهده گیرد، عملی شدن این امر به سهولت ممکن نیست و احتمال دارد با پیچیدگی ها و دشواری هایی همراه باشد، چالش های فنی به دنبال داشته باشد، و شرایط خاصی را ایجاب کند.

وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه دوم اکتبر همراه مقام های نظامی کره جنوبی، در سئول میزبان مراسم معارفه فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در کره جنوبی خواهد بود.

پس از این مراسم، چاک هیگل راهی ژاپن می شود تا در نشست مذاکرات منطقه ای شرکت کند. وی همراه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست شرکت خواهد کرد. محور مذاکرات این نشست، مسائلی از قبیل چالش هایی که کره شمالی در منطقه ایجاد کرده، نیز تنش میان توکیو و پکن است.
XS
SM
MD
LG