لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

ابراز تمایل کره شمالی به مذاکرات بدون پیش شرط


کیم کای گوان، معاون اول وزیر خارجه کره شمالی
کیم کای گوان، معاون اول وزیر خارجه کره شمالی
کره شمالی بار دیگر نسبت به انجام مذاکرات چند جانبه پیرامون برنامه هسته ای اش ابراز تمایل کرده است.

کیم کای گوان، معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی روز چهارشنبه در نشستی در پکن که مصادف با دهمین سالگرد انجام مذاکرات هسته ای ۶ جانبه بود، تمایل کشورش را به برگزاری این مذاکرات - البته بدون پیش شرط - ابراز کرد.

پیونگ یانگ در سال ۲۰۰۹ (۴ سال پیش) از مذاکرات پیرامون فعالیت های هسته ای اش کناره گیری کرد و از آن زمان تاکنون دو آزمایش هسته ای انجام داده که با تشدید تحریم های سازمان ملل مواجه شده است.

آمریکا گفته است از سرگیری مذاکره با کره شمالی تنها در صورتی میسر است که آن کشور حاضر باشد فعالیت های خود در عرصه برنامه هسته ای اش را متوقف کند.

اما آقای کیم که مذاکره کننده ارشد پیونگ یانگ در مذاکرات هسته ای است، گفته است که تعیین چنین پیش شرط هایی به بی اعتمادی می انجامد. وی آنچه را «رفتار خصمانه واشنگتن» خواند، سبب تیره تر شدن روابط کشورش با غرب عنوان کرد.

وزیر امور خارجه چین نیز در این خصوص گفت که تمامی طرف های مذاکره باید نسبت به ازسرگیری دوباره مذاکرات ۶ جانبه متعهد باشند.

در گذشته، مذاکرات شش جانبه با شرکت کره شمالی، کره جنوبی، ایالات متحده، ژاپن، چین، و روسیه و با هدف متقاعد کردن پیونگ یانگ به توقف فعالیت های هسته ای در قبال دریافت کمک از غرب، انجام گرفته است.
XS
SM
MD
LG