لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

پکن استفاده کره شمالی از تاسیسات چینی برای حمله به سونی را رد کرد


ژاپن، کره جنوبی و چین روز دوشنبه حمله سایبری به شرکت فیلم‌سازی سونی پیکچرز را محکوم کردند. با وجود این، پکن می‌گوید هنوز دلایل کافی برای اثبات نقش کره شمالی در استفاده از تاسیسات چینی برای انجام این حملات وجود ندارد.

در همین حال، کره شمالی رئیس جمهوری آمریکا را متهم به شایعه‌پراکنی کرده و تهدید کرده است که اگر این اتهامات را ادامه دهد، دست به اقداماتی علیه کاخ سفید، پنتاگون و سراسر ایالات متحده خواهد زد.

واشنگتن، پیونگ یانگ را مسئول حمله اینترنتی به شرکت سونی پیکچرز می‌داند و باراک اوباما در گفتگویی که روز گذشته از شبکه خبری سی‌ان‌ان پخش شد بار دیگر گفت، آمریکا در حال بررسی افزودن دوباره کره شمالی به فهرست کشور‌های حامی تروریسم است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این مصاحبه اختصاصی، حمله اینترنتی کره شمالی را یک «خرابکاری سایبری» خواند که واشنگتن در مقابله با آن، واکنش متناسب نشان خواهد داد.

با این حال، جمهوریخواهان در آمریکا، به توصیف آقای اوباما از نقش کره شمالی در این حمله سایبری انتقاد کرده‌اند.

جان مک‌کین سناتور جمهوریخواه گفت حمله سایبری کره شمالی نه یک خرابکاری سایبری، بلکه جنگ افروزی پیونگ یانگ است که ایالات متحده باید با قدرت با آن برخورد کند.

دولت کره جنوبی ضمن محکوم کردن حمله سایبری به شرکت سونی، روز دوشنبه اعلام کرد گزارش‌های آمریکا از تایید نقش کره شمالی در این حمله را مد نظر قرار داده و به پیونگ یانگ توصیه کرد «تروریسم سایبری» را بلافاصله متوقف کند.

آمریکا برای مقابله با اینگونه حملات سایبری، در حال گفتگو با چین، متحد اصلی کره شمالی است. با این حال، پکن به این درخواست واشنگتن که برای مدت‌ها هکرهای چینی را متهم به سرقت اطلاعات سری پنتاگون کرده است، به دیده تردید می‌نگرد.

پکن می‌گوید هر شکلی از حملات سایبری را محکوم می‌کند، اما دلایل کافی برای دخالت پیونگ یانگ در حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز، و این ادعا که کره شمالی از امکانات چینی‌ها برای آن حمله استفاده کرده است، وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در همین زمینه گفت «بارها گفته شده برای آمریکا محرز است که کره شمالی از امکانات چینی‌ها برای حمله‌های سایبری استفاده می‌کند. به نظر من قبل از رسیدن به چنین نتایجی، باید تحقیقات کامل صورت گیرد و پکن در چارچوب قوانین چین و قوانین بین‌المللی به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.»

ژاپن اما از همکاری نزدیک با آمریکا برای مقابله با حملات سایبری خبر داد و یکی از مقامات دولتی ژاپن گفت «ما از نزدیک با آمریکا در باره حمله سایبری به سونی همکاری می‌کنیم و از اقدام‌هایی که آمریکا در مقابله با آن به عمل آورده است پشتیبانی می‌کنیم.»

به گفته یوشیهیدا سوگا از وزیران ارشد کابینه ژاپن «حملات سایبری برای امنیت ملی ما نیز خطری جدی است.»

وکیل شرکت فیلم‌سازی سونی پیکچرز روز گذشته حمله سایبری به این شرکت را اقدام «مجرمانه سازماندهی شده» از سوی دولت کره شمالی توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG