لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

آمریکا درخواست مشارکت کره شمالی در تحقیقات حمله سایبری به سونی را رد کرد


تهدید امنیتی هکرها موجب لغو اکران فیلم «مصاحبه» شد
تهدید امنیتی هکرها موجب لغو اکران فیلم «مصاحبه» شد

آمریکا با تاکید بر دست داشتن کره شمالی در عملیات هک کردن سایت شرکت سونی پیکچرز، پیشنهاد کره شمالی برای تحقیقات مشترک در مورد این عملیات را رد کرد.

مارک استروه، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت که بر اساس اعلام صریح اف بی آی، ایالات متحده آمریکا اطمینان دارد که کره شمالی مسئول حمله به وبسایت سونی پیکچرز است.

او گفت: «اگر کره شمالی می‌خواهد کمک کند، می‌تواند بپذیرد که مقصر است و خسارتی را که در اثر آن حمله به سونی وارد آمده است، بپردازد.»

یک روز پس از آن که پلیس فدرال آمریکا اعلام کرد شواهد کافی از دست داشتن کره شمالی در «حملات سایبری سازمان‌یافته» علیه شرکت سونی پیکچرز موجود است و رئیس جمهوری ایالات متحده نیز به آن کشور هشدار داد منتظر پاسخ واشنگتن باشد، پیونگ یانگ خواستار همکاری با آمریکا در این پرونده شد.

وزارت امور خارجه کره شمالی روز شنبه ضمن رد اتهامات مطرح شده از سوی آمریکا در باره حمله به شرکت فیلم‌سازی سونی پیکچرز، اعلام کرد در صورت انجام تحقیقات بیشتر، «بی‌اساس» بودن این اتهامات مشخص خواهند شد و از این رو «پیشنهاد می‌کنیم تحقیقات مشترکی را در این خصوص انجام دهیم.»

خبرگزاری دولتی کره شمالی به نقل یک مقام وزارت خارجه، که نامی از او برده نشده است، نوشت ما می‌توانیم ثابت کنیم که دخالتی در این ماجرا نداشته‌ایم و در ادامه تهدید کرد اگر آمریکا از پذیرفتن پیشنهاد ما برای تحقیقات مشترک خودداری کند و به متهم کردن پیونگ یانگ ادامه دهد، «تبعات جدی» به دنبال خواهد داشت.

شرکت سونی پیکچرز قصد داشت فیلمی به نام «مصاحبه» را از روز کریسمس (چهارم دی ماه) به نمایش عمومی بگذارد، اما هفته گذشته اعلام کرد که به دلیل دریافت پیام‌های تهدیدآمیز، اکران عمومی این فیلم کمدی، که موضوع آن درباره نقشه قتل کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است، را به تاخیر انداخته است.

این تصمیم سونی با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد، از جمله انتقاد رئیس جمهوری ایالات متحده که در نشست مطبوعاتی پایان سال خود در واشنگتن، آن را «اشتباه» خواند و گفت جامعه آمریکا اجازه نمی‌دهد که دیکتاتوری یک کشوری بتواند سانسور را به آن تحمیل کند.

باراک اوباما در ادامه به رهبران کره شمالی هشدار داد که ایالات متحده «به شیوه‌ای که خود انتخاب می‌کند، و در زمان و مکان مناسب» به این اقدام آنها پاسخ خواهد داد.

هکرهای مهاجم، که خود را «حافظان صلح» معرفی کرده‌اند، با ارسال پیام‌هایی به شرکت فیلم‌سازی سونی پیکچرز، به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اشاره کرده و هشدار دادند «در روزهای آینده، هر اتفاقی بیفتد به خاطر طمع سونی پیکچرز بوده است.»

انتقاد آقای اوباما از تصمیم شرکت سونی پیکجرز با واکنش آن شرکت نیز روبرو شد و مدیر اجرایی آن در گفتگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت رئیس جمهوری اشتباه می‌کند، زیرا سونی در پی تصمیم سینما‌ها در خودداری از اکران این فیلم، نمایش آن را لغو کرد.

به گفته مایکل لینتون، شرکت سونی در سه هفته اخیر تحت فشار فوق‌العاده‌ای بود و وقتی به لحظه پخش فیلم نزدیک شدیم، آنهایی که خود را حافظان صلح نامیدند، تهدید کردند افرادی که به تماشای این فیلم بروند، حمله خواهند کرد و در پی آن سینماها هم از نمایش این فیلم خودداری کردند.

با این حال سونی پیکچرز اعلام کرده است که فیلم جنجالی «مصاحبه» را از طریق دیگری برای عموم به نمایش خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG